بایدن: قدرت‌های غربی در بحران اوکراین موضع «کاملا متحدی» مقابل روسیه دارند

آمریکا اعلام کرد که 8500 سرباز خود را در حالت «آماده‌باش» قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال افزایش تنش‌ها در بحران روسیه - اوکراین، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که قدرت‌های غربی در برابر این بحران و چگونگی عقب‌راندن روسیه از مرزهای اوکراین «کاملا متحد» هستند.

بریتانیا نیز در همین زمینه هشدار داد، اگر هجوم روسیه به اوکراین صورت گیرد، «تحریم‌های بی‌سابقه‌ای» علیه مسکو اعمال می‌شود.

با وجود نگرانی‌ها درباره احتمال حمله نظامی نزدیک روسیه به اوکراین و استقرار هزاران سرباز روس در نزدیکی مرزهای این کشور، جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که دلایلی مبنی بر حتمیت این حمله وجود ندارد.

جان کربی، شامگاه دوشنبه 24 ژانویه به‌وقت محلی، در نشستی مطبوعاتی گفت، آمریکا با جدیت وضعیت مرزهای اوکراین را پیگیری می‌کند و به‌دنبال دلایلی است که حتمیت حمله روسیه به اوکراین را ثابت کند اما تا به الان این دلایل را پیدا نکرده است.

او در ادامه تصریح کرد: «اوضاع از نزدیک و با جدیت زیاد دنبال می‌کنیم. از وضعیت موجود و آنچه به غرب روسیه و بلاروس منتقل می‌کنند، تصویر بسیار روشنی داریم.»

با این وجود، کربی خبر داد که روسیه شمار نیروهای خود را در مرز اوکراین و خاک بلاروس افزایش داده و واشینگتن هنوز نتوانسته شواهدی مبنی بر کاهش تنش‌ها در منطقه مشاهده کند.

تقویت نیروی دفاعی ناتو

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» تصمیم گرفت که نیروهای خود را در شرق اروپا تقویت کند. متحدان ناتو اعلام کردند که نیروهای خود را در حالت آماده‌باش قرارداده و کشتی‌ها و جت‌های جنگنده‌ بیشتری را به اروپای شرقی اعزام می‌کنند.

مسکو نیز از سوی دیگر در بیانیه‌هایی رسمی، تمایل به «شعله‌ور ساختن تنش» به‌وسیله اطلاعات «هیستریک» را محکوم کرد.

آماده‌باش 8500 سرباز آمریکایی

سخنگوی پنتاگون در نشست مطبوعاتی خود از آماده‌باش 8500 سرباز آمریکایی و احتمال اعزام و استقرار آن‌ها در اروپای شرقی خبر داد.

به گفته کربی، برای پشتیبانی از 40 هزار سرباز ناتو که هم‌اکنون در تعدادی از کشورهای اروپای شرقی مستقر شده‌اند، هزاران نیروی آمریکایی در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

به‌دنبال آن مسکو اعلام کرد که اقدامات و اظهارات آمریکا را با نگرانی زیرنظر دارد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز در اظهاراتی گفت که این کشور در حال بازبینی طرح‌های نظامی خود در تمام سناریوهای محتمل برای مقابله با این بحران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید