احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا به چه میزان است؟

به گفته یک منبع آگاه، تغییرات اخیر هیئت مذاکره‌کننده آمریکا در وین الزاماً به معنای تغییر رویکرد واشینگتن برای مذاکره مستقیم با تهران نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال اعلام آمادگی واشینگتن برای مذاکره مستقیم با تهران در پرونده هسته‌ای این کشور، یک منبع آگاه غربی به تلویزیون «ایران اینترنشنال» گفت، احتمال مذاکره مستقیم بین دو طرف در شرایط کنونی بسیار کم است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، دوشنبه 24 ژانویه گفته بود که این کشور رایزنی مستقیم با آمریکا را، در صورت لزوم نادیده نخواهد گرفت.

یک منبع غربی که نخواست نامش منتشر شود، به ایران اینترنشنال گفته است که این اظهارات امیرعبداللهیان، «اگر رویکرد جدید مقامات ایرانی باشد می‌تواند زمینه‌ساز مذاکرات مستقیم میان ایران و‌ آمریکا در صورت لزوم باشد.»

سخنان وزیر خارجه ایران واکنش ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را نیز به همراه داشت. پرایس دوشنبه در این رابطه گفت: «برای گفت‌وگوی مستقیم آماده‌ایم. ما همواره بر این موضع اصرار داشته‌ایم که مذاکره مستقیم با ایران بر سر توافق هسته‌ای و دیگر موضوعات به‌مراتب بیشتر سازنده خواهد بود.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به امکان گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا در وین گفت، نیازی به مذاکرات مستقیم پیش از این نبوده و نخواهد بود.

برخی از مقامات ایران پیشتر گفته بودند که شورای عالی امنیت این کشور، نهاد مستقیم و تصمیم‌گیرنده درباره مذاکرات وین است.

روش تعامل با ایران

منابع غربی پیشتر از وجود اختلاف بین اعضای هیئت مذاکره‌کننده آمریکا در وین بر سر پرونده هسته‌ای ایران خبر داده بودند. این اختلافات منجر به کنار رفتن 3 عضو این هیئت شده است.

با این وجود، ایران اینترنشنال به نقل از منبع آگاه خود نوشته است که «این خروج الزاماً به معنای تغییر رویکرد واشینگتن برای مذاکره مستقیم با تهران نیست.»

اختلافات گسترده

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی خبر داده بود که اعضای هیئت مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» بر سر فشار علیه تهران و زمان مناسب برای کناره‌گیری از این مذاکرات با همدیگر اختلافاتی پیدا کرده‌اند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که ریچارد نفیو این هیئت را ترک کرده اما به‌همکاری خود با این وزارت‌خانه ادامه می‌دهد. او همچنین خبر داد که یکی دیگر از اعضای تیم مذاکره‌کننده درخواست کرده است تا از این هیئت کنار رود.

این مقام آمریکایی درمورد علت ترک این مذاکرات از سوی نفیو اظهارنظر نکرد اما در این زمینه گفت، جابه‌جایی کارمندان وزارت خارجه هنگامی که بیش از یک‌سال از خدمت آن‌ها می‌گذرد، امری رایج است.

شایان ذکر است که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران که هشتمین دور آن در جریان است علاوه بر روند «کُند» آن و باقی ماندن فرصتی کوتاه تا کنون به‌دلیل عدم متوقف شدن پیشرفت‌های هسته‌ای ایران و همچنین سرسختی و زیاده‌خواهی طرف مذاکره‌کننده ایرانی مبنی بر رفع کامل تحریم‌ها و دریافت تضمین‌ به عدم خروج مجدد آمریکا از برجام در صورت بازگشت به آن، به‌نتیجه ملموسی نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید