اولیانوف: با نماینده ایران درباره مهمترین و پیچیده‌ترین محورهای مذاکرات گفت‌وگو کردیم

نماینده دائم روسبه در سازمان‌های بین‌المللی در وین از پیشروی اندک در مذاکرات احیای برجام سخن گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که روسای تیم‌های مذاکره‌کننده ایران، روسیه، چین و سه کشور اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) نشستی درباره «مهمترین و پیچیده‌ترین محورهای مذاکرات» اتمی جاری در وین برگزار کردند.

اولیانوف شامگاه یک‌شنبه 23 ژانویه در صفحه توییتر خود نوشت: «بدون شک پیشرفت‌هایی حاصل شد، فردا گفت‌وگوها را ادامه خواهیم داد.»

ميخائیل اولیانوف
ميخائیل اولیانوف

پیشتر نماینده روسیه در مذاکرات وین خاطرنشان کرده بود که با علی باقری‌کنی، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران دیدار داشته و «درباره برخی دیدگاه‌ها پیرامون مذاکرات اتمی» برای احیای برجام صحبت کرده بود.

اولیانوف روز گذشته هم در حساب کاربری توییتر خود نوشته بود که «زمان در مذاکرات جاری اتمی بسیار مهم است اما نباید نتایج مذاکرات را فقط به عامل زمان محدود کرد.»

او گفته بود، «عامل زمان بستگی به مشارکت‌کنندگان حاضر در مذاکرات اتمی دارد. در صورت لزوم مذاکره‌کنندگان به روند گفت‌وگوها سرعت خواهند داد.»

اعلام رسمی امضای برجام در سال 2015
اعلام رسمی امضای برجام در سال 2015

مذاکرات احیای برجام

مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی از سال گذشته میلادی آغاز شد اما با روی کار آمدن دولت رئیسی در ژوئن گذشته متوقف شد.

این مذاکرات پس از وقفه‌ای چند ماهه از اواخر نوامبر گذشته از سر گرفته شده است.

ایالات متحده در سال 2018 در دوره زمامداری دونالد ترامپ به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی تحت عنوان «کارزار فشار حداکثری» بر ایران اعمال کرد.

تهران نیز به بهانه خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به کاهش مستمر تعهدات خود اقدام کرد.

ایران در حال حاضر بر لغو یکجا و همزمان همه تحریم‌های آمریکا اصرار دارد و خواستار تضمین واشینگتن برای عدم خروج مجدد از توافق محتمل در آینده است.

همزمان کشورهای غربی حاضر در مذاکرات جاری اتمی از سرعت مذاکرات گله‌مند بوده و به تهران درباره شتاب در برنامه اتمی خود به‌ویژه افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به‌شدت هشدار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید