تخلیه دیپلمات‌های غربی همزمان با جدی شدن خطر تهاجم روسیه به اوکراین

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای بررسی بحران اوکراین، نشستی را با تیم امنیتی خود در کمپ دیوید خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با اوج‌گیری بحران در شرق اروپا و تشدید تنش‌ها در مرزهای اوکراین و روسیه و همچنین در پی اعلام وزارت دفاع روسیه مبنی بر انتقال جنگنده‌های این کشور به بلاروس برای انجام رزمایش‌های هوایی در ماه آینده، کشورهای غربی برای تخلیه دیپلمات‌های خود از اوکراین تدارک دیده و به آنها دستور دادند خاک این کشور را ترک کنند.

در همین راستا شبکه «فاکس نیوز» شنبه 22 ژانویه گزارش داد وزارت خارجه آمریکا به خانواده کارمندان و دیپلمات‌های خود در کییف دستور داده حداکثر تا دوشنبه آینده این کشور را ترک کنند.

از سویی بلژیک نیز با توصیه به شهروندان خود در خصوص عدم سفر به اوکراین، از اتباع خود در اوکراین خواست تا برای خروج از این کشور در سفارت بلژیک در کییف، نام‌نویسی کنند.

در همین رابطه آلمان اعلام کرد طرحی‌ را برای تخلیه دیپلمات‌های خود از اوکراین در صورت وخیم‌تر شدن اوضاع در این کشور تدارک دیده است.

احضار سفیر آلمان

از سویی اوکراین، شنبه 22 ژانویه، سفیر آلمان در کییف را در اعتراض به خودداری برلین از ارسال سلاح به این کشور برای مقابله با روسیه و همچنین در پی اظهارات فرمانده نیروی دریایی آلمان که اظهارات جنجال برانگیزی را علیه اوکراین مطرح کرده است، احضار کرد.

همچنین تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از آن است که وزارت خارجه آلمان، این مسئول نظامی را به علت سخنان بحث‌برانگیز او در مورد اوکراین، هدف بازجویی قرار داد.

در همین رابطه وزیر خارجه اوکراین گفته که سخنان این مقام نظامی آلمان، پوتین را به تهاجم نظامی به اوکراین تشویق می‌کند.
به‌دنبال این تحول و اعتراض مقامات اوکراینی فرمانده نیروی دریایی آلمان استعفای خود را تقدیم کرد.

به گزارش«العربیه»، در چنین فضای تنش‌آلودی، سفیر اوکراین در لندن تاکید کرده است که بعید نمی‌داند «در صورت تهدیدات روسیه به تهاجم علیه اوکراین، کشورش از نظامیان بریتانیایی بخواهد برای دفاع از آن وارد عمل شوند.»

ارسال محموله‌های سلاح دفاعی برای اوکراین

شبکه فاکس نیوز شنبه 22 ژانویه در ادامه گزارش خود افزود که انتظار می‌رود، موشک‌های ضد تانک «جاولین»، هفته آینده از کشورهای حوزه بالتیک و انبارهای نظامی آمریکا به اوکراین برسند و وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در پی ورود جنگنده‌های روسیه به بلاروس در شمال اوکراین، نسبت به در تیررس قرار گرفتن کییف، هشدار داده است
در این گیر و دار به گفته مقامات آمریکایی، مهمات و سلاح‌های سبکی که امروز به کی‌یف رسید، بخش عمده‌ای از محموله 90 تن تسلیحات را تشکیل می‌دهد که وزارت امور خارجه آن را به عنوان کمک‌های مرگبار مورد نیاز سربازان اوکراینی در خط مقدم توصیف می‌کند.
این در حالی است که سفارت آمریکا در اوکراین، شنبه 22 ژانویه، در بیانیه‌ای، ضمن تاکید بر ادامه کمک‌های امنیتی خود به اوکراین در راستای حفظ استقلال و دفاع از تمامیت آن در برابر تهاجم احتمالی روسیه، اعلام کرد که کییف اولین محموله کمک‌های آمریکا برای پشتیبانی امنیتی به ارزش 200 میلیون دلار را دریافت کرد.

نشست امنیتی در کمپ دیوید

از سویی و همزمان با افزایش دامنه این بحران و به‌دنبال ناکامی گفت‌وگوهای میان واشینگتن و مسکو پیرامون بحران شرق اروپا، مسئولان آمریکا با بیان این که ایالات متحده قصد دارد در روزهای آینده محموله بزرگی از سلاح و مهمات را به اوکراین منتقل کند، تاکید کردند که جو بایدن برای بررسی بحران اوکراین، نشستی را با تیم امنیتی خود در کمپ دیوید خواهد داشت.

این اخبار فاکس نیوز در بحبوحه تشدید بحران در مرزهای شرق اوکراین و اقدام روسیه در استقرار ده‌ها هزار سرباز در مرز با اوکراین انتشار یافت؛ آنهم در حالی که کییف تأکید دارد که مسکو در صدد تهاجم به خاک اوکراین است با این حال مسکو بارها خاطرنشان کرده که تحرکات نظامی‌ آن هیچ طرفی را تهدید نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید