نیروی دریایی آمریکا یک کشتی حامل مواد انفجاری از ایران برای حوثی‌ها را توقیف کرد

این کشتی از مبدا ایران حرکت کرده بود و قصد داشت خود را به یمن برساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که یک قایق حامل کود شیمیایی که برای تولید مواد منفجره استفاده می‌شود را در خلیج عمان متوقف کرده است.

روزنامه «واشینگتن‌پست»، یک‌شنبه 23 ژانویه، در گزارشی نوشت، ناوشکن «یو‌اس‌اس کول» و گشت‌های دریایی متعلق به ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا توانستند یک قایق بادبانی بدون پرچم را شناسایی کرده و پس از تفتیش آن، 40 تن کود شیمیایی «اوره» را کشف کنند.

به گفتن واشینگتن‌پست، این کود شیمیایی، عنصر اصلی مواد منفجره‌ دست‌ساز است.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد، این قایق که از ایران حرکت کرده بود، در مسیر دریایی قاچاقچیان اسلحه کشف شده و قصد داشته خود را به یمن برساند.

مقامات آمریکایی در این زمینه افزودند، این کشتی پیشتر در سواحل سومالی توقیف شد و هزاران عدد اسلحه جنگی، راکت‌انداز و تسلیحات دیگر در آن کشف شده بود. کارشناسان سازمان ملل می‌گویند این تسلحیات با توجه به مشخصات فنی آن، احتمالاً وابسته به ایران بوده و برای شبه‌نظامیان حوثی ارسال شده است. نیروی دریایی آمریکا، اوایل هفته جاری، این کشتی به همراه محموله و خدمه یمنی آن را به گارد ساحلی یمن تحویل داده بود.

واشینگتن‌پست به نقل از برخی مقامات نوشت که نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، شنبه 15 ژانویه یک قایق را در خلیج عمان توقیف کرده و مقادیر زیادی از مواد مخدر به‌ارزش 26 میلیون دلار را کشف و ضبط کرده است.

گروه ضربت دریایی مشترک در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این محموله دریایی، 663 کیلوگرم هروئین، 87 کیلوگرم مت‌آمفتامین و 291 کیلوگرم حشیش و ماری‌جوانا کشف کرده است.

این گروه درمورد کشور مبدأ این محموله و یا تولید‌کننده آن اظهارنظر نکرد اما ایران در دهه گذشته شاهد رشد چشمگیر تولید و استفاده از مت‌آمفتامین یا همان «شیشه» بوده که به کشورهای دیگر قاچاق می‌شود.

نیروی دریایی آمریکا و بریتانیا عملیات‌های بازررسی خود را برای توقیف کالاهای قاچاق و یا غیرمجاز در آب‌های خلیج و دریای عمان افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید