کارزار اعتصاب غذا در مقابل محل مذاکرات وین در اعتراض به گروگانگیری‌های ایران

بری روزن هدف از اعتصاب غذای خود در وین را آگاه‌کردن افکار عمومی جهان از وضعیت شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عده‌ای از شهروندان ایرانی در کنار بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که در هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شده بود و همچنین نزار زکا، شهروند لبنانی و زندانی سابق در ایران در مقابل هتل محل مذاکرات وین دست به اعتصاب غذا زدند.
اعتصاب کنندگان جمعه 21 ژانویه در مقابل محل مذاکرات هسته‌ای وین از قدرت‌های جهانی خواستند که عملکرد حکومت ایران در زندانی کردن شهروندان دوتابعیتی در ایران را نیز روی میز مذاکرات بگذارند و اجازه ندهند مقامات تهران از این شیوه که «دیپلماسی گروگانگیری» نامیدند برای اخاذی و فشار به دولت‌های غربی استفاده کند.
بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که دومین روز اعتصاب غذای خود را در وین می‌گذراند هدف از اعتصاب غذای خود در وین را آگاه‌کردن افکار عمومی جهان از وضعیت شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران عنوان کرد.
او در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار کرد که الان حدود 20 نفر از شهروندان دو تابعیتی برخلاف امور انسانی در پشت میله‌های زندان بسر می‌برند و خطاب به رژیم ایران گفت که آنان باید رفتار خود را در رابطه با گروگان‌های خارجی به عنوان بخشی از دیپلماسی خود تغییر دهند.
بری روزن که خود به مدت 444 روز در سال‌های 1979 و 1980 در ایران توسط «دانشجویان پیرو خط امام» به گروگان گرفته شده و در زندان بسر برده بود، افزود: «رژیم جمهوری اسلامی نمی‌تواند با استفاده از سپاه و دادگاه‌های انقلاب و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، شهروندی را برای سال‌ها از خانواده و عزیزانشان جدا کرده و زندانی کنند. این رفتار باید متوقف شود و ما این‌جا هستیم تا مسئله «دیپلماسی گروگانگیری» را به مذاکرات وین پیوند بزنیم.»
این دیپلمات سابق آمریکایی همچنین با اشاره به گفت‌وگوی خود با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت که درخواست او مورد توجه قدرت‌های جهانی درگیر در مذاکرات قرار گرفته، اما هنوز نمی‌داند که آیا در این مورد ترتیب اثر داده خواهد شد یا نه.
عده‌ای از فعالان مدنی و سیاسی و نیز روزنامه‌نگاران ایرانی دو روز است که به این کارزار و اعتصاب غذا بری روزن در مقابل هتل محل برگزاری مذاکرات وین پیوسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید