خروج کارکنان سفارت آمریکا از اوکراین پس از شکست مذاکرات میان بلینکن و لاوروف

روسیه حدود 100 هزار سرباز در مرزهایش با اوکراین مستقر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه گزارش داد، سفارت آمریکا در اوکراین از وزارت خارجه ایالات‌ متحده خواسته تا اجازه دهد کارکنان غیرضروری سفارت و خانواده‌های آنها از این کشور خارج شوند.

یک منبع آگاه به سی‌ان‌ان گفت که تخلیه این کارکنان و خانواده‌های آنها از هفته آینده آغاز خواهد شد.

ولودیمیر زلینسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در واکنش به این اقدام سفارت آمریکا آن را واکنشی افراطی از سوی واشینگتن به‌شمار آورد.

از سویی روزنامه «واشینگتن پست» گزارش داد که مذاکرات میان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روس او درباره اوکراین که جمعه در ژنو برگزار شد، بدون نتیجه پایان یافت.

بلینکن در این رابطه اظهار داشت که گفت‌وگوهای بیشتری با لاوروف انجام خواهد داد. کاخ سفید قرار است هفته آینده درخواست‌های خود درباره بحران اوکراین را به شکل مکتوب به روسیه ارائه دهد.

واشینگتن پست افزوده که واکنش مکتوب آمریکا شامل پاسخ به درخواست روسیه درباره عدم گسترش ناتو به شرق اروپا نیز خواهد بود.

گسیل 100 هزار سرباز

گزارش‌ها حاکی است که به‌دلیل گسیل مستمر نیرو و تجهیزات نظامی روسیه به مرز با اوکراین که شامل 100 هزار سرباز و موشک‌های بالستیک و سامانه‌های پدافندی می‌باشد، گفت‌وگو میان مسکو و واشینگتن به شکست انجامیده است.

منابع آمریکایی تاکید کردند که به‌رغم درخواست‌های غیر قابل قبول روسیه از آمریکا، با این حال اصرار بر ادامه مذاکرات دوجانبه می‌تواند سطح تنش‌ها را کاهش دهد.

دیدار بدون نتیجه بلینکن و لاوروف در ژنو بیش از 90 دقیقه به درازا کشید.

پس از این دیدار، وزیر خارجه آمریکا به کی‌یف و برلین سفر کرد تا با مقامات دولت اوکراین و مسئولان اتحادیه اروپا گفت‌وگو کند.

بلینکن پس از دیدار با لاوروف گفت که واشینگتن آماده گفت‌وگو با مسکو‌ درباره مسائل امنیتی بوده اما همزمان از استقلال و امنیت اوکراین نیز حمایت می‌کند و به هر گونه حمله به این کشور پاسخ مناسب خواهد داد.

از سویی لاوروف خاطرنشان کرد که پیشنهادهای روسیه به آمریکا واقعی بوده و امنیت بلندمدت اروپا را تضمین می‌کنند و به همزیستی مسالمت‌آمیز میان روسیه و غرب منجر می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید