«متا» شبکه‌ای از حساب‌های جعلی ایرانی که اسکاتلندی‌ها را هدف قرار می‌داد حذف کرد

این شرکت گفته است تحقیقاتش نشان می‌دهد سابقه حرفه‌ای این افراد در زمینه تدریس زبان انگلیسی بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«متا»، شرکت مادر فیس‌بوک، اعلام کرد شبکه‌ای از حساب‌های کاربری جعلی که منشأ آن در ایران بود و کاربران اینستاگرام در اسکاتلند را با محتواهای جدایی‌طلبانه در این کشور هدف قرار داده بود، شناسایی و حذف کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، به نقل از بیانیه شرکت متا، اعضای این شبکه با استفاده از حساب‌های جعلی وانمود می‌کردند کاربرانی محلی در انگلستان و اسکاتلند هستند و عکس‌ها و مطالبی درباره رویدادهای روز، با مضامین انتقادی از دولت بریتانیا به اشتراک می‌گذاشتند.

آنها در این حساب‌ها درباره جدایی اسکاتلند از بریتانیا نوشته و مطالبی با استفاده از هشتگ‌های مرتبط منتشر می‌کردند. آن‌ها همچنین پست‌هایی درباره فوتبال و شهرهای بریتانیا نیز به اشتراک می‌گذاشتند تا وانمود کنند کاربران محلی‌ هستند.

بنا بر این گزارش، در برخی موارد نوشته‌های آنها با اشتباه تایپی منتشر شده‌ است.

این شرکت گفته است تحقیقاتش نشان می‌دهد سابقه حرفه‌ای این افراد در زمینه تدریس زبان انگلیسی بوده است.

شرکت متا افزود شبکه کشف شده اخیر با شبکه دیگری از حساب‌های جعلی که در دسامبر 2020 حذف شده بود، مرتبط بوده است.

به گفته این شرکت، عکس پروفایل این حساب‌های جعلی در برخی موارد با استفاده از هوش مصنوعی ساخته شده بود و برخی دیگر از عکس‌های شخصیت‌های رسانه‌ای و افراد مشهور بریتانیا و عراق استفاده می‌کردند.

سال گذشته فیس‌بوک اعلام کرد «صداوسیمای جمهوری اسلامی» با استفاده از حساب‌های کاربری جعلی در شبکه‌های اجتماعی سعی در تأثیر و نفوذ در نتایج همه‌پرسی سال 2014 استقلال اسکاتلند از بریتانیا و انتخابات دیگر کشورهای غربی داشته است.

بن نیمو، مدیر واحد تهدیدهای اطلاعاتی متا، در نشستی خبری گفت: «در طول چند سال گذشته، شاهد تعدادی عملیات بوده‌ایم که منشأ آن ایران بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید