«مانع‌تراشی» دولت بايدن در تحقيقات كنگره درباره لغو بی سر و صدای تحریم‌های ایران

تجارت غیرقانونی نفت ایران با چین، روسیه، سوریه، ونزوئلا و سایر «رژیم‌های شرور» در سال 2021 بیش از 40 درصد افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکایی اعلام کردند طی یک سالی که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات ایالات متحده بر سر کار بوده، جلوی تحقیقات آنها در باب مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» و لغو بی سر و صدای تحریم‌ها علیه رژیم ایران را گرفته است.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، پنج‌شنبه 20 ژانویه، «کمیته پژوهشی جمهوری‌خواهان» در گزارشی فاش کرد که دولت بایدن درخواست‌های مکرر آنها برای ارائه اطلاعات درباره مذاکرات وین و وضعیت تحریم‌های ایران را بدون پاسخ گذاشته است، و مدام در مسیر تحقیقات جمهوری‌خواهان «سنگ‌اندازی» می‌کند.

بر اساس گزارش جمهوری‌خواهان کنگره، که در آن بابت اجازه به ایران برای توسعه برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود «نمره ردی» می‌دهند: «پس از رئیس‌جمهور شد جو بایدن، رژیم ایران غنی‌تر، قوی‌تر و از همیشه به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.»

به گفته قانونگذاران، گرچه دولت بایدن از منظر قانونی بسیاری از تحریم‌های دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا علیه ایران را لغو نکرده است، اما «بی سر و صدا» با عدم اجرای جدی تحریم‌ها، تلاش کرده رژیم ایران را به احیای توافق اتمی «شکست‌خورده» ترغیب کند.

هنگامی که دونالد ترامپ مسند قدرت را ترک کرد، ایران تنها 4 میلیارد دلار ذخایر ارزی قابل دسترسی داشت. به گفته جمهوری‌خواهان، طی یک سال گذشته ذخایر ارزی ایران 750 درصد افزایش یافته است. تجارت غیرقانونی نفت تهران با چین، روسیه، سوریه، ونزوئلا و سایر «رژیم‌های شرور» نیز در سال 2021 بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

قانونگذاران در نهایت تاکید می‌کنند: «سیاست امتیاز حداکثری بایدن، رژیم ایران را در منطقه تهاجمی‌تر کرده است. متأسفانه این تاکتیک تنها اراده ایران برای وقت‌کشی در مذاکرات و تشدید اقدامات تحریک‌آمیز را افزایش داده است، که طی یک سال گذشته نتیجه آن را در تشدید تحرکات تروریستی در خاورمیانه علیه ایالات متحده و متحدان آن در خاورمیانه مشاهده کرده‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size