چین 4 میلیون بشکه از نفت خام ایران را به ذخایر خود افزوده است

چین به‌رغم تحریم‌های آمریکا، آشکارا از ایران نفت می‌خرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چین چهار میلیون بشکه نفت که از ایران خریداری کرده بود را ذخیره‌ کرد. به گفته ورتکسا (سازمان اطلاعات تجارت جهانی گاز و نفت) این کشور طی چند هفته گذشته نفت خامی که از ایران به سواحل خود بر روی کشتی نگهداری می‌کرد را به ذخایر استراتژیک در خاک خود منتقل کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این اقدام حکومت چین زمانی صورت می‌گیرد که مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت جهانی در بن‌بست قرار گرفته است. ذخیره سازی نفت توسط چین همچنین در زمانی صورت می‌گیرد که قیمت جهانی نفت با اقدام آمریکا در آزادی‌سازی بخشی از ذخایر نفتی خود به بازار کاهش می‌یابد.

واردات نفت چین از ایران تاکنون در شرایطی صورت می‌گرفت که اطلاعات آن در بازار رسمی ثبت نمی‌شد تا مشمول تحریم‌های آمریکا قرار نگیرد. با این وجود اداره گمرک چین اخیرا اعلام کرد که این کشور در ماه گذشته یک میلیون و نهصد هزار بشکه نفت از ایران به‌ صورت رسمی خریداری کرده است. این میزان از واردات نفت از ایران نسبت به سال قبل نزدیک به دو برابر است.

رویترز به نقل از تیلاک دولشی، مدیر شرکت مشاوره انرژی دولشی در سنگاپور نوشت: «تاکنون واردات نفت چین از ایران در سکوت صورت می‌گرفت. اما اکنون چین به صورت آشکار از ایران نفت وارد می‌کند تا آمریکا را محک بزند.»

به نوشته رویترز، «اداره ملی غذا و ذخایر استراتژیک چین» حاضر به اظهارنظر نشده است.

در ماه‌های اخیر و با ادامه مذاکرات هسته‌ای در وین، گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که دولت بایدن جهت جلب نظر مساعد ایران در مذاکرات احیای «برجام»، در مورد نقض تحریم‌های وضع شده سختگیری کمتری می‌کند. مقامات دولت ایران هم اخیرا از افزایش قابل توجه صادرات نفتی و درآمدهای آن خبر داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید