لودریان: مذاکرات هسته‌ای وین را با «روند کُند» کنونی نمی‌توان ادامه داد

دیپلمات‌های فرانسوی: غرب باید روش خود را در مذاکرات تغییر دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه با اعلام این‌که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران در «وضعیت اضطراری» قرار گرفته و روند کنونی آن بقای این توافق را تهدید می‌کند، تاکید کرد که با «روند کُند» کنونی نمی‌توان مذاکرات را به نتیجه رساند.

در همین راستا پنج‌شنبه 20 ژانویه وزرای خارجه و دفاع فرانسه و ژاپن در نشستی مطبوعاتی از ایران خواستند که گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند.

از سویی به گفته منابع دیپلماتیک فرانسوی آمریکا و اروپا در برلین به این توافق رسیده‌اند که روند مذاکرات وین به احیای توافق هسته‌ای سال 2015 منجر نمی‌شود.

این منابع همچنین گفته‌اند که مقامات آمریکایی و اروپایی می‌گویند با توجه به ادامه پیشرفت‌های حاصله در برنامه هسته‌ای ایران، دیگر بازگشت به توافق سال 2015 بی‌فایده خواهد بود.

به گفته دیپلمات‌های فرانسوی بسیار ضروری است که غرب در ماه فوریه روش خود را در تعامل با پرونده هسته‌ای ایران تغییر دهد، چرا که با توجه به محدودیت زمانی ادامه روند کنونی مذاکرات که به کندی صورت می‌گیرد، امکان‌پذیر نیست.

منابع دیپلماتیک فرانسوی به «رویترز» گفته‌اند در روند مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای اختلاف بر سر چند هفته است و ما هنوز نتوانسته‌ایم در مورد موضوعات اصلی به نتیجه برسیم.

این منابع قبلا نیز نسبت به محدودیت زمانی چند هفته‌ای هشدار داده و گفته بودند «در حالی که اختلاف‌های شدید در مذاکرات حل نشده است، ایران هیچ ضرب‌الاجلی را نپذیرفته است.»

خبرگزاری رویترز پنج‌شنبه در حاشیه نشست وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در برلین به نقل از دیپلمات‌های فرانسوی نوشت:« هر چقدر ایران فاصله زمانی تا رسیدن به توافق را طولانی‌تر می‌کند، به همان نسبت پیشرفت‌های بیشتری را در برنامه هسته‌ای خود محقق کرده و مهارت‌های زیادی را در زمینه فناوری‌های هسته‌ای نظامی کسب خواهد کرد و زمان لازم تا دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را کوتاهتر می‌کند.»

از سویی آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در کنفرانس خبری پس از نشست برلین گفت: «در واقع در مرحله‌ای تعیین‌کننده بسر می‌بریم. زمان کنونی یک ضرورت عاجل برای ما در حد چند هفته است تا بدانیم آیا می‌توانیم به توافق برگردیم یا نه.»

مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی که دور هشتم آن هم‌اکنون در جریان است به‌رغم سعه‌صدر دولت بایدن در برابر سخت‌گیری‌ها، زیاده‌خواهی‌ها و وقت‌کشی‌های ایران، تاکنون در مسائل محوری هیچ پیشرفت قابل‌ذکری نداشته و ادامه شیوه کنونی آن با توجه به محدودیت زمانی دشوار و امکان‌ناپذیر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید