روسیه غرب را به استقرار پایگاه‌های موشکی در آمریکای لاتین تهدید کرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، اظهارات مقامات روسی را «بلوف» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال بالا گرفتن تنش‌ها میان روسیه و غرب بر سر عضویت اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو» و افزایش نیروهای نظامی روسی در مرز اوکراین، روسیه تهدید کرد به ونزوئلا و کوبا نیروهای نظامی ارسال و در آن دو کشور آمریکای لاتین پایگاه‌های موشکی مستقر می‌کند.

به گزارش «نشنال اینترست»، چهارشنبه 19 ژانویه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، اعلام کرد کرملین به دنبال «اقدامات فنی-نظامی پیشگیرانه» در صورت شکست مذاکرات با غرب بر سر بحران اوکراین است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نیز تهدید کرد اگر توافقی بین مسکو، واشینگتن، و ناتو درباره اوکراین حاصل نشود، روسیه ممکن است نیروهای نظامی و موشکی خود را در کوبا و ونزوئلا مستقر کند.

در واکنش به تهدید روسیه، آمریکا احتمال استقرار نیروها و تجهیزات نظامی روسی در آمریکای لاتین را رد کرد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، اظهارات مقامات روسی را «بلوف» خواند و تاکید کرد: «اگر روسیه به آن سمت برود، قاطعانه با آن برخورد خواهیم کرد».

مهمترین دخالت نظامی مسکو در کوبا در دوران «جنگ سرد» روی داد. در واکنش به حضور موشک‌های اتمی آمریکایی در ترکیه، و تلاش‌های دولت آمریکا برای سرنگون کردن رژیم کمونیستی نوپای کوبا، اتحاد جماهیر شوروی در سال 1962 تعدادی از موشک‌های اتمی خود را در مناطق مختلف کوبا مستقر کرد.

مخالفت شدید جان اف کندی، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، با این واقعه دو کشور را به مرز رویارویی اتمی کشاند. پس از موافقت شوروی با برگرداندن موشک‌ها و حذف موشک‌هایی آمریکایی از ترکیه و وعده دولت کندی مبنی بر اینکه آمریکا تلاش‌های خود برای سرنگون کردن حکومت کاسترو را متوقف خواهد کرد، این قضیه ختم به خیر شد.

اگرچه روابط نظامی روسیه و کوبا پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی کاهش یافت، اما مسکو در سال‌های اخیر تلاش کرده نفوذ خود در هاوانا را افزایش دهد.

روسیه همچنین با ونزوئلا، کشور دیگری که دولت آن با آمریکا سر ستیز دارد، روابط نزدیکی برقرار کرده است. در سال 2018، زمانی که دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا با تظاهرات گسترده مردمی بر ضد خود روبرو بود، روسیه دو بمب‌افکن توپولف Tu-160 با توانایی حمل بمب‌های هسته‌ای را در حمایت آشکار از وی به کاراکاس فرستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید