دیپلمات سابق آمریکایی: اروپا باید آزادی گروگان‌های رژیم ایران را در اولویت قرار دهد

ایران اتباع خارجی و شهروندان دوتابعیتی را هدف قرار می‌دهد تا دولت‌های متبوع آنها را به «باج‌دهی» در جریان مذاکرات هسته‌ای مجبور کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بری روزن، دیپلمات‌ اسبق 77 ساله آمریکایی که در سال 1979 به مدت 444 روز توسط «دانشجویان خط امام» در تهران گروگان گرفته شد، از روز چهارشنبه جلوی محل برگزاری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین اعتصاب غذا کرده است تا توجه طرف‌های درگیر را به بغرنج گروگان‌های خارجی و دوتابعیتی جمهوری اسلامی جلب کند.

در همین راستا، روزن در مقاله‌ای برای «یورونیوز» می‌نویسد که بسیاری از اتباع خارجی و دوتابعیتی با «اتهامات بی‌اساس و واهی» در زندان‌های ایران گرفتار هستند. متأسفانه، با وجود تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خانواده‌های این گروگان‌ها برای تأمین کمک کنسولی و وکالت قانونی، به نظر می‌رسد آنها را دولت‌های متبوع خود عمدتاً فراموش کرده‌اند.

این گروگان‌ها عموما از دسترسی به وکالت قانونی و خدمات پزشکی محروم هستند، و پیوسته مورد شکنجه و شیوه‌های بی‌رحمانه بازجویی از جمله محرومیت حسی، محرومیت از خواب، حبس در سلول انفرادی، دستبند زدن و چشم‌بند زدن طولانی‌مدت، و شکنجه‌های روانی شدید قرار می‌گیرند.

بری روزن
بری روزن

به گفته روزن، جمهوری اسلامی اتباع خارجی و شهروندان دوتابعیتی را هدف قرار می‌دهد تا دولت‌های متبوع آنها را به «باج‌دهی» در جریان مذاکرات هسته‌ای مجبور کند، چرا که رهبران ایران این زندانیان را به عنوان «ابزار»ی برای پیشبرد مقاصد ژئوپلیتیک و دیپلماتیک خود در نظر می‌گیرند.

این گروگان اسبق آمریکایی سپس تاکید می‌کند که جامعه جهانی باید واکنشی یکدست به گروگان‌گیری ایران نشان دهد، و مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 بهترین فرصت برای انجام این کار است.

به گفته او، اروپا نباید این فرصت را از دست بدهد، و باید از آن برای دادخواهی گروگان‌ها و خانواده‌های‌شان بهره ببرد. اروپا که گروگان‌های بسیاری در ایران دارد باید در امر مقابله با جمهوری اسلامی پیشتاز باشد و جامعه جهانی را هدایت کند، چرا که بدون اقدامی جامع و مؤثر، ایران انگیزه ناچیزی برای توقف این رویه ظالمانه و پای‌مال کردن مداوم هنجارهای بین‌المللی خواهد داشت.

در همین راستا، رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران، در وین با بری روزن، دیدار کرد و از او خواست با توجه به اینکه ایالات‌متحده بحران گروگان‌ها در ایران را در مرکز توجه خود قرار داده به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

مالی در توییتی گفت: «تمام توجه خود را به این بحران معطوف کرده‌ایم. از آقای روزن می‌خواهم برای حفظ سلامتی خود با اعتصاب غذا پایان دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید