رئیس‌جمهوری آمریکا: اکنون زمان ترک مذاکرات هسته‌ای نیست

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت، این کشور نمی‌تواند ضمانت‌های درخواستی ایران در مذاکرات وین را ارائه کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهاراتی گفت، اکنون زمان «دست‌کشیدن» از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» نیست.

بایدن، چهارشنبه 19 ژانویه به وقت محلی، در نشستی مطبوعاتی که به‌مناسبت اولین سالگرد حضور بایدن در کاخ سفید برگزار شده بود، گفت در مذاکرات وین «پیشرفت‌هایی حاصل شده است.»

بایدن با اشاره به کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات وین گفت:« 1+5 [در وین] توافق‌نظر دارند اما باید دید.»

از سوی دیگر، به‌دنبال درخواست ایران در مذاکرات وین، مبنی بر دریافت تضمین‌ از آمریکا برای عدم خروج مجدد این کشور از برجام، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت، دولت جو بایدن بر اساس چارچوب سیاسی این کشور نمی‌تواند به‌سرعت چنین تضمین محکمی را ارائه دهد.

آنتونی بلینکن، چهارشنبه 19 ژانویه در مصاحبه‌ای با «کروکد مدیا» تصریح کرد: « رئیس‌جمهور بایدن قاطعانه اعلام کرد، تا زمانی که در منصب خود باقی بماند، به توافق هسته‌ای پایبند خواهد بود. اما نمی‌تواند به‌نیابت از دولت‌های بعدی آمریکا چنین تضمینی را ارائه کند.»

او در دفاع از سیاست‌های بایدن در قبال احیای برجام گفت، این توافق برنامه هسته‌ای ایران را تحت کنترل، نظارت و محدودیت درآورد تا اطمینان خاطر داشته باشیم.

به گفته بلینکن، دولت دونالد ترامپ نیز پیشتر اعلام کرده بود که ایران «به‌خوبی» به تعهدات برجامی خود پایبند است اما متاسفانه پس از خروج آمریکا از این توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی بهانه‌ای یافت که از تعهدات هسته‌ای خود دور شده و بسیاری از فعالیت‌های خطرناک هسته‌ای خود را ادامه دهد.

فاصله «چند هفته»ای ایران به سلاح هسته‌ای

بلینکن در ادامه مصاحبه خود گفت، هنگامی که ایران به تعهدات خود پایبند بود، زمان گریز هسته‌ای این کشور برای رسیدن به مواد لازم جهت تولید بمب اتمی، تنها یک سال بود. اما این زمان اکنون به «چند هفته» کاهش یافته است.

«افزایش چشمگیر ذخایر اورانیومی ایران، کار را دشوار می‌کند»

وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه عنوان کرد: «مسئله دیگری نیز وجود دارد و آن افزایش چشمگیر ذخایر اورانیوم در ایران است. ما کار بسیار سختی پیش رو داریم...احیای توافق هسته‌ای در راستای منافع آمریکا و متحدان این کشور است. اما به‌نظرم تنها چند هفته برای احیای برجام فرصت باقی‌مانده است.»

«توافق هسته‌ای با ایران پاره خواهد شد»

تد کروز، عضو کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در اظهاراتی وعده داد که رئیس‌جمهوری آینده این کشور از حزب جمهوری‌خواه، در اولین روز کاری خود، هر گونه توافق هسته‌ای با ایران را لغو خواهد کرد.

او در توییتی، مذاکرات وین و توافق احتمالی برآمده از آن را «فاجعه‌آمیز»خواند و با اشاره به تضمین‌های درخواستی ایران گفت: «بایدن نمی‌تواند به آیت‌الله این تضمین‌ها را دهد. آن‌ها به سختی بر توافقی فاجعه‌آمیز کار می‌کنند که میلیاردها دلار به رژیم ایران تزریق کرده اما برنامه هسته‌ای این کشور را دست‌نخورده باقی می‌گذارد.»

تد کروز در ادامه توییت خود گفت، اگر توافق هسته‌ای ایران تحت عنوان یک قانون توسط مجلس سنای این کشور تصویب نشود، رئیس‌جمهور بعدی این کشور از حزب جمهوری‌خواه، در اولین روز کاری خود این توافق را «پاره خواهد کرد.»

«زمان به‌سرعت در حال گذر است»

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش منتشر شود، به وبگاه خبری «آکسیوس» گفت: «ما هم به دستیابی به توافقی هسته‌ای و هم به شکست مذاکرات نزدیک شده‌ایم.»

«وال‌استریت ژورنال» نیز به نقل از منابع دیپلمات اروپایی و آمریکایی خبر داده بود که مذاکرات احیای برجام با «مانع بزرگی» مواجه شده است. به گفته آن‌ها، ایران در این مذاکرات از آمریکا خواسته است تا نسبت به عدم خروج دوباره از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، ضمانت‌هایی ارائه دهد.

بر اساس گزارش این روزنامه، پاسخ همیشگی واشینگتن به درخواست تهران این بوده که هیچ رئیس‌جمهوری در آمریکا از لحاظ قانونی نمی‌تواند رئیس‌جمهوری بعدی را متعهد به این توافق‌نامه کند. مگر این‌که موفق شود با کسب رای دو سوم اعضای سنای این کشور، قانونی در این زمینه تصویب کند که این امر امکان‌پذیر نیست.

دو دیپلمات غربی در این زمینه گفته‌اند، این ضمانت‌ها برای علی خامنه‌ای،رهبر جمهوری اسلامی یک هدف سیاسی بزرگ محسوب می‌شود تا بدین‌وسیله آمریکا نتواند از برجام دوباره خارج شده و خامنه‌ای را در شرایط ناگواری قرار دهد.

تهران پس از برجام تعهد داد که فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کرده و تضمین دهد که این فعالیت‌ها در چارچوب صلح‌آمیز صورت می‌گیرد. در مقابل نیز آمریکا بسیاری از تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را لغو کرد.

با خروج دونالد ترامپ در سال 2018 از برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازگشت و تهران نیز به تعهدات خود دیگر پایبند نماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید