کشته شدن 90 شبه‌نظامی حوثی طی حملات ائتلاف عربی در مأرب

همزمان با تور خلیجی فرستاده ویژه آمریکا برای احیای تلاش‌های صلح یمن، ماموریت ژنرال مایکل پری، ر‌ئیس جدید دفتر نمایندگی سازمان ملل برای نظارت بر آتش‌بس الحدیده نیز آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن از اجرای 19 رشته عملیات ظرف 24 ساعت گذشته علیه شبه‌نظامیان حوثی در استان مأرب یمن خبر داد.
ستاد اطلاع‌رسانی ائتلاف عربی چهارشنبه 19 ژانویه در بیانیه‌ای تاکید کرد که طی این رشته عملیات‌های هوایی بیش از 90 شبه‌نظامی حوثی کشته و 11 خودرو رزمی آنها منهدم شد.

در همین راستا حملات پی در پی ائتلاف عربی در پشتیبانی از نیروهای ارتش و غیرنظامیان یمنی و همچنین در پاسخ به حمله «تروریستی» اخیر حوثی‌ها علیه فرودگاه ابوظبی همچنان ادامه دارد.

حوثی‌ها
حوثی‌ها

کشته شدن 20 حوثی در عملیات میدانی ارتش یمن

از سویی نیروهای ارتش و مقاومت مردمی یمن نیز سحرگاه چهارشنبه، حمله شبه‌نظامیان نیابتی ایران برای پس‌گرفتن الفلیحه و رشته کوه‌های الردهه در جنوب مارب را دفع کردند که طی آن 20 نفر از حوثی‌ها کشته و ده‌ها نفر از آنها زخمی شده و دو خودروی نظامی و یک خودروی زرهی این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران منهدم شد.

تیم لندرکینگ
تیم لندرکینگ

تور خلیجی فرستاده آمریکا به یمن

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن، سفر خود به پایتخت‌های خلیجی و لندن را از چهارشنبه 19 ژانویه، با هدف «احیای تلاش‌های صلح»، فشار در راستای توقف تنش‌‌زایی و رسیدگی به «بحران‌های دردناک انسانی و اقتصادی» در یمن، آغاز خواهد کرد.

مایکل پری
مایکل پری

آغاز به کار رئیس جدید دفتر سازمان ملل برای نظارت بر توافق الحدیده

همزمان با آن دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد برای نظارت بر آتش‌بس الحدیده (یو.ان.ام.اچ.ای) در یمن نیز اعلام کرد که مایکل پری، سرلشکر ایرلندی، ریاست جدید این ستاد، چهارشنبه 19 ژانویه، رسماً کار خود را به عنوان جایگزین اباهیجیت جوها، ژنرال هندی آغاز کرد.

پری همچنین ریاست کمیته هماهنگی استقرار مجدد(آر.سی.سی) را در حالی بر‌عهده خواهد گرفت که اتهاماتی در خصوص ناکامی این کمیته، غیرفعال بودن آن برای نظارت بر آتش‌بس در الحدیده و عدم موفقیت آن در جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن به منظور اجرای توافقنامه استکهلم، علیه نمایندگی سازمان ملل در یمن مطرح شده است.

نیروهای سازمان ملل
نیروهای سازمان ملل

ماموریت نمایندگی سازمان ملل برای نظارت بر آتش‌بس در الحدیده که با امضای توافق استکهلم در سال 2018 آغاز شده تاکنون در سایه کارشکنی‌های حوثی و عدم اجرایی شدن مفاد توافق از سوی این گروه همواره ناموفق عمل کرده و هیچ موفقیتی در جهت ملزم کردن حوثی‌ها احراز نکرده است تا جایی که شبه‌نظامیان حوثی بنادر الحدیده را به کانون تهدید علیه دریانوردی و کشتیرانی در دریای سرخ و مقصدی برای ورود تسلیحات قاچاق شده از سوی ایران تبدیل کردند.

در سایه ناکارآمدی نمایندگی سازمان ملل شبه‌نظامیان حوثی همچنین به نقض مستقیم آتش‌بس الحدیده ادامه داده و اقدام به مین‌گذاری در خشکی و دریا کرده و به گلوله‌باران‌های خود علیه غیرنظامیان یمنی ادامه داده و از عقب‌نشینی از شهر الحدیده و بنادر آن خودداری می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size