آغاز اعتصاب غذای دیپلمات سابق آمریکایی در محل مذاکرات وین

بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی می‌گوید، با اعتصاب غذای خود در محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای وین، به‌دنبال انعکاس صدای زندانیان خارجی و دوتابعیتی در ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی و از گروگان‌های پیشین این کشور در ایران، اعتصاب غذای خود را در حمایت از زندانیان غربی و دوتابعیتی در ایران آغاز کرد.

این دیپلمات سابق، روز گذشته در ویدیویی اعلام کرد که با آغاز اعتصاب خود از چهارشنبه، 19 ژانویه و در برابر هتل «کوبورگ»، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای وین، به‌دنبال انعکاس صدای این زندانیان است.

Advertisement

بری روزن 77 ساله، در بین 52 شهروند آمریکایی بود که در سال 1979 و در جریان حمله انقلابیون اسلام‌گرا به سفارت آمریکا در تهران، گروگان گرفته شد.

اعتصاب غذای او در وین با 41مین سالگرد آزادی او توسط جمهوری اسلامی در 20 ژانویه 1980 همزمان است.

روزن در اظهارات خود گفت، دولت بایدن و ایران می‌باید رویکرد خود را نسبت به مذاکرات غیرمستقیم این دو کشور درخصوص زندانیان غربی تغییر دهند. این مذاکرات آوریل سال گذشته و همزمان با مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» آغاز شده بود و قدرت‌های اروپایی، روسیه و چین به عنوان میانجی، پیام‌ها را بین دو طرف تبادل می‌کردند.

این دیپلمات پیشین آمریکایی درباره رویکرد پیشنهادی خود گفت، آمریکا باید به ایران بگوید که پیش از احیای برجام، این کشور می‌باید تمام بازداشت‌شدگان را آزاد کند.

او در این زمینه تصریح کرد: «اگر توافقی وجود داشته باشد، می‌خواهم اطمینان پیدا کنم که اگر آن‌ها دوباره اقدام به گروگان‌گیری کردند، تمام توافقات بی‌اثر شود.»

او پیشتر گفته بود، زندانیان نباید به عنوان اهرم چانه‌زنی توسط «رژیم غیرقابل اعتماد» ایران مورد سوءاستفاده قرار گیرند.

در حال حاضر ده‌ها شهروند خارجی و دو تابعیتی در ایران زندانی هستند. سازمان‌های حقوق بشری اقدام سازمان‌های اطلاعاتی ایران در بازداشت و صدور احکام سنگین علیه شهروندان خارجی را به هدف باج‌گیری، چانه‌زنی و کسب امتیاز در معاملات اقتصادی و سیاسی با کشورهای غربی می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید