پهلو گرفتن زیردریایی اتمی آمریکا در گوام در پی افزایش تنش‌ها با چین

زیردریایی‌های اتمی ایالات متحده می‌توانند ماه‌ها زیر آب بمانند، و بنابراین موارد مشاهده‌ آنها در سطح آب‌های جهان بسیار نادر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی افزایش تنش‌ها میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری خلق چین بر سر مناقشه تایوان، آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین زیردریایی‌های اتمی خود را به پایگاه نظامی ایالات متحده در اقیانوس آرام در جزیره گوام فرستاد.

به گزارش روزنامه «اکسپرس»، دوشنبه 17 ژانویه 2022، «یو.اس.اس نوادا»، یکی از قدرتمندترین سلاح‌های زرادخانه نیروی دریایی ایالات متحده، که قادر به حمل بیست موشک بالستیک و همچنین کلاهک‌های هسته‌ای است، آخر هفته پیش در بندر گوام پهلو گرفت.

این اولین مرتبه از سال 2016 است که یک زیردریایی اتمی آمریکایی حامل موشک‌های بالستیک به این قلمروی جزیره‌ای آمریکا در اقیانوس آرام رفته است، و دومین بازدید اعلام‌شده در بیش از چهار دهه گذشته بوده است.

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این سفر همکاری بین ایالات متحده و متحدانش در منطقه را تقویت می‌کند، و نشان‌دهنده توانایی، انعطاف‌پذیری، آمادگی، و تداوم تعهد آمریکا به امنیت و ثبات منطقه‌ اقیانوس هند و آرام است.»

زیردریایی اتمی آمریکا در حالی در گوام پهلو گرفته که تنش‌ها میان واشینگتن و پکن بر سر وضعیت تایوان بالا گرفته است. دولت تایوان با حمایت ایالات متحده از استقلال خود در برابر چین، که این جزیره را بخشی از خاک خود می‌داند، تاکید می‌کند.

هراس از جنگ در منطقه طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است. یک زیردریایی اتمی چینی اخیرا در تنگه تایوان مشاهده شد و این نگرانی را ایجاد کرد که پکن ممکن است برای جنگ در منطقه بر سر مناقشه دریای چین جنوبی آماده شود.

زیردریایی‌های اتمی ایالات متحده می‌توانند ماه‌ها زیر آب بمانند، و بنابراین موارد مشاهده‌ آنها در سطح آب‌های جهان بسیار نادر است. کارشناسان علنی بودن پهلو گرفتن «یو.‌اس.‌اس نوادا» در گوام را به «نشانه آشکار» قدرت‌نمایی نظامی ایالات متحده در برابر چین در واکنش به تشدید تنش‌ها در منطقه اقیانوس‌های هند و آرام تعبیر می‌کنند.

بر اساس ارزیابی کارشناسان غربی، چین تنها شش زیردریایی اتمی حامل موشک‌های بالستیک دارد، که با چهارده زیردریایی اتمی حامل موشک‌های بالستیک نیروی دریایی ایالات متحده برابری نمی‌کند، و همچنین فاقد توانایی‌های همتایان غربی خود است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید