دونالد ترامپ: ایران دولت بایدن را به بازی گرفته است

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت ایران یک سال پیش جرات این کارها را نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با انتقاد از سیاست‌های دولت جو بایدن در عرصه بین‌المللی گفت که «چین، روسیه و ایران» درگیر اقدامات «خصمانه و تحریک‌آمیزی» هستند که یک سال قبل هیچگاه جرات انجام آن را نداشتند.

ترامپ، شنبه، 15 ژانویه، در گردهمایی آریزونا در جمع هوادارانش گفت که (این کشورها) هیچ یک از این کارها را (اگر من رئیس‌جمهور بودم) انجام نمی‌دادند. او گفت ایران، چین و روسیه کشور آمریکا را «جدی» نمی‌گیرند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که اخیرا انیمیشنی درباره طرح ترور ترامپ در پایگاه اطلاع‌رسانی علی خامنه‌ای، رهبر ایران منتشر شده است. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به پرسشی درباره انتشار این انیمیشنی گفته بود که در این مورد نظری ندارد و صحبت نمی‌کند. با این حال جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفته بود، این انیمیشن «به‌دقت در دست بررسی است» و افزود: «ما در وزارت دفاع روی این تهدید متمرکز خواهیم ماند تا اطمینان حاصل کنیم که برای دفاع از خود در منطقه توانایی‌های لازم را داریم.»

وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی، چهارشنبه 12 ژانویه، به مناسبت دومین سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، یک انیمیشن 107 ثانیه‌ای با عنوان «انتقام حتمی است» در صفحه اول خود منتشر کرد. خامنه‌ای، در روزهای گذشته نیز ترامپ و دیگر افرادی که در کشتن سلیمانی نقش داشتند را به پس دادن «تقاص» خون سلیمانی تهدید کرده بود.

به دنبال آن، توییتر پس از انتقادهای فراوان از سوی برخی منتقدان و شخصیت‌های سیاسی آمریکا در خصوص مسدود نکردن حساب کاربری که در آن به‌طور آشکار تهدید تبلیغ می‌کند در نهایت یکی از حساب‌های کاربری رهبر ایران را مسدود کرد.

انتقادات ترامپ به دولت بایدن در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات هسته‌ای ایران در وین ادامه دارد و در حالی که کشورهای اروپایی و آمریکا نسبت به اتمام فرصت ایران برای توافق هشدار می‌دهند، «حملات هماهنگی» از سوی اعضای دولت بایدن، به سیاست‌های ترامپ (در خصوص خروج از برجام) افزایش یافته است.

تحلیلگران سیاسی می‌گویند حمله هماهنگ اعضای دولت بایدن، به ترامپ، در آستانه به پایان رسیدن مذاکرات وین «نشانه بدی» درباره نتیجه احتمالی این مذاکرات است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید