سناتور جمهوری‌خواه: اجازه نمی‌دهیم گروه‌های نیابتی ایران از لحاظ مالی قدرتمندتر شوند

تد کروز گفت، چنانچه دولت لبنان یا هر دولت دیگری تحریم‌های آمریکا را نقض کند، با تحریم‌های واشینگتن مواجه خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه و عضو کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا، ضمن هشدارهای شدیدی به دولت لبنان به‌دلیل طرح استفاده از گاز مصر که از سوریه به بیروت خواهد رسید، گفت که اگر تحریم‌های آمریکا نقض شود، واشینگتن تحریم‌هایی علیه لبنان و همه کشورهای ناقض تحریم‌ها اعمال خواهد کرد.

کروز افزود: «کنگره به تیم بایدن اجازه نخواهد داد که نیروهای نیابتی رژیم ایران، به ویژه ظالمان خونخواری مانند بشار اسد را ثروتمند کنند».

سناتور جمهوری‌خواه در توئیتی در واکنش به اظهارات دوروثی شیا، سفیر آمریکا در لبنان مبنی بر اینکه واشینگتن قصد ندارد لبنان را به‌دلیل خط لوله گازی که از سوریه می‌گذرد تحریم کند، گفت که دروثی «توصیه بسیار بدی کرده است».

کروز گفت نه تنها دولت لبنان باید نگران جدی نقض تحریم‌های آمریکا علیه سوریه باشد. بلکه هر کشور دیگری که تحریم‌ها را نقض کند باید نگران باشد».

روز جمعه دفتر نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد که سفیر آمریکا به دولت لبنان گفته است که نباید هیچ گونه نگرانی در مورد قانون تحریم‌های آمریکا در خصوص برنامه‌های دریافت انرژی از کشورهای منطقه داشته باشد.

لبنان که از بحران مالی شدید رنج می‌برد، به دنبال دریافت انرژی از کشورهای عربی برای کاهش کمبود شدید در داخل است. با این حال، این تدارکات باید از سوریه عبور کند که مشمول قوانین تحریم‍های آمریکا است.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری آمده است که دوروثی نامه‌ای کتبی از وزارت خزانه‌‌داری ایالات متحده به میکاتی ارسال کرده که در آن «برخی نگرانی‌های مقامات لبنانی درباره توافقنامه‌های انرژی منطقه‌ای بین لبنان و مصر را رفع کرده است».

سپتامبر گذشته لبنان، مصر، اردن و سوریه به توافق رسیدند که گاز مصر که از طریق خطوط لوله از اردن و سوریه می‌گذرد، به لبنان منتقل کنند تا به تامین انرژی این کشور کمک کند.

اما طرح این توافقنامه به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه دولت سوریه پیچیده شد به همین دلیل مقامات لبنانی را بر آن داشت تا از واشینگتن درخواست معافیت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید