انریکه مورا: احیای «برجام» قطعی نیست

یک نماینده مجلس ایران قرارداد 25 ساله ایران و چین را فرصتی مناسب برای دور زدن تحریم‌های آمریکا دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین از نشست کارگروه رفع تحریم‌ها در هتل «کوبورگ» خبر داد و گفت، موفقیت احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در این مذاکرات قطعی نیست.

مورا، یک‌شنبه، 16 ژانویه در توییتی گفت، دیدارهای بیشتری نیز امروز در وین، پایتخت اتریش بین هیئت‌های کارشناسی برگزار خواهد شد.

Advertisement

وانگ‌ یی، وزیر خارجه چین نیز در دیدار با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود، مخالفت چین با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اعلام کرد و گفت، پکن از مذاکرات احیای برجام حمایت می‌کند.

این در حالی است که محمد مهاجری، خبرنگار «خبرآنلاین» در توییتی مدعی شد، مذاکرات وین به‌زودی و با همان توافق‌هایی که توسط هیئت قبلی ایران صورت گرفته بود، به پایان می‌رسد.

به گفته او، درباره «راستی‌آزمایی» لغو تحریم‌ها و «اخذ تضمین» نیز توافقی «بسیار حداقلی» صورت می‌گیرد.

وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در مصاحبه با «خبرگزاری تسنیم» ادعا کرد، مقامات غربی در وین دوباره پیشنهاد توافق موقت را داده‌اند که با مخالفت هیئت ایرانی مواجه شده است.

جلال‌زاده همچنین گفت، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در وین به‌دنبال «کاهش توانمندی‌های ایران» هستند.

این نماینده مجلس ایران با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه این کشور گفت، عناوین برخی تحریم‌ها در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، «به‌عمد» تغییر کرد. به گفته جلال‌زاده، از آن‌جایی که این تحریم‌ها دیگر تحت عنوان «تحریم‌های هسته‌ای» نیستند، آمریکا قصد لغو این تحریم‌ها را ندارد و درباره آن‌ها مذاکره نمی‌کند.

واشینگتن پس خروج از برجام، به‌دلیل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، آزمایش موشک‌های بالیستیک و نقض حقوق بشر تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد.

از سوی دیگر، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «مهر» با اشاره به «توافق 25 ساله ایران و چین» گفت، این توافق فرصت مناسبی است تا تحریم‌های آمریکا را دور زد.

هنوز جزئیاتی از توافق 25 ساله ایران و چین منتشر نشده است اما منتقدان می‌گویند ایران در این توافق می‌خواهد امتیازاتی حداکثری به چین بدهد.

دور هشتم مذاکرات وین از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در جریان است و خبرهایی از کندی مذاکرات و همزمان انجام اقدامات ایران برای پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود منتشر شده است.

دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان حاضر در وین در روزهای گذشته از دستیابی به برخی پیشرفت‌ها خبر دادند اما با این وجود تاکید کردند که هنوز اختلافاتی به‌ویژه نگرانی از تسریع در برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید