آمریکا از سناریو‌های خود برای پاسخ به حمله روسیه علیه اوکراین خبر داد

وزیر خارجه بریتانیا: مسکو در حال گمراه‌سازی در خصوص حمله احتمالی خود به اوکراین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویکتوریا نولند، معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت ایالات متحده به رهبری جو بایدن، 18 سناریو را برای پاسخ دادن به تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین، آماده کرده است.

نولاند در مصاحبه‌ای که شنبه، 15 ژانویه در روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» منتشر شد، افزود: «اصولاً من در مورد 18 سناریوی مختلف صحبت نمی‌کنم. من فقط می‌گویم که ما با هم‌پیمانان خود آماده‌ایم تا اگر روسیه دست به هر گونه اقدام تهاجمی بزند، اقدام فوری دردآوری را علیه آن انجام دهیم.»

نولاند تاکید کرد که «تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی علیه روسیه، ممکن است با هم متفاوت باشند. گاهی اوقات انجام برخی کارها برای ما دشوارتر از اروپا است و گاهی هم بر عکس.»

همزمان جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید ضمن تاکید این‌که آمریکا، زمان «تهاجم» احتمالی روسیه به اوکراین را پیش‌بینی کرده است، گفت مسکو احتمالا بهانه‌‌های لازم را برای چنین اقداماتی خواهد تراشید.
پیش از این کاخ سفید جمعه 14 ژانویه پیش‌بینی کرده بود که در آینده‌ای نزدیک روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد.
این در حالی است که روسیه بارها وجود هر گونه برنامه این کشور برای حمله به اوکراین را نفی و اتهامات غرب و اوکراین در این خصوص را رد کرده است.

از سوی دیگر به گزارش «العربیه»، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، شنبه، با تاکید بر لزوم توقف تنش‌آفرینی‌های روسیه علیه اوکراین و پذیرش گفت‌وگو با غرب، افزود که مسکو در حال اجرای کمپین گمراه‌سازی در خصوص حمله خود به اوکراین است.

در پی تنش‌های فزاینده میان ناتو و روسیه و تحرکات نیروهای روسی در شرق اروپا سرویس اطلاعاتی سوئد، شنبه، ضمن طرح این احتمال که اقدامات غیرعادی روسیه در دریای بالتیک می‌تواند باعث بروز بحران امنیتی خطرسازی در اروپا بشود، تاکید کرد که این کشور برای رویارویی با هر تحول احتمالی «مجددا به انتشار نیروهای خود در دریای بالتیک اقدام می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید