آزادی گروگان‌های «کنیسه یهودیان» در ایالت تگزاس

فرد گروگان‌گیر در این عملیات کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گرگ ابت، فرماندار ایالت تگزاس از آزادی تمام گروگان‌های کنیسه یهودیان منطقه «کولیویل» در این ایالت خبر داد.

فرماندار ایالت تگزاس، یک‌شنبه، 16 ژانویه در توییتی نوشت: «همه گروگان‌ها آزاد شده و در امنیت هستند.»

او در ادامه افزود: «پس از گذشت 10 ساعت از عملیات گروگان‌گیریِ 4 شهروند در کنیسه‌ای موسوم به خانه اسرائیل، همگی آن‌ها آزاد شده و در امنیت هستند.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز به نوبه خود، عملکرد نیروهای امنیتی در این پرونده را «شجاعانه» خواند و در بیانیه‌ای گفت: «به‌لطف عملکرد شجاعانه مجریان قانون در ایالت تگزاس، چهار شهروند آمریکایی که گروگان گرفته‌شده بودند، با امنیت به خانواده‌هایشان بازگشتند.»

او درباره انگیزه فرد مهاجم اشاره‌ای نکرد و گفت: «درباره انگیزه‌ فرد گروگان‌گیر در روزهای آینده جزئیات بیشتری اعلام می‌کنیم.»

بایدن در بیانیه خود تاکید کرد که در مقابل رشد افراط‌گرایی در کشور خود به صورت محکم ایستاده است.

برادر «بانوی القاعده»

پس از چندین ساعت مذاکره با فرد گروگان‌گیر، اعلام شد که محمد صدیقی، این فرد مهاجم در قبال آزاد‌سازی گروگان‌ها، درخواست آزادی عافیه صدیقی، خواهر خود را کرده است.

مایکل میلر، رئیس‌پلیس کولیویل در نشستی مطبوعاتی گفت: « تیم آزاد‌سازی به کنیسه حمله کرده و در این بین فرد مظنون نیز کشته شد.»

گفته می‌شود مهاجم ادعا می‌کرد که برادر عافیه صدیقی، دانشمند پاکستانی است که به لقب «بانوی القاعده» شناخته می‌شد.

عافیه صدیقی در سال 2010 متهم شد، هنگامی که دو سال پیش در افغانستان در بازداشت بود، تلاش کرده تا به سربازان آمریکایی تیراندازی کند و از همین جهت دادگاه فدرال در نیویورک او را به 86 سال زندان محکوم کرد.

صدیقی هم‌اکنون در پایگاه نظامی «کارسول» در نزدیکی شهر دالاس نگه‌داری می‌شود.

این پرونده در آن زمان با اعتراضات گسترده‌ای در پاکستان همراه بود. خانواده و حامیان او ادعا کردند که اتهام «تروریسم» علیه او ساختگی است. اما مقامات آمریکایی تاکید کردند که نزد او مواد منفجره و نقشه‌های عملیاتی برای انجام عملیات در خاک آمریکا پیدا کردند.

آمریکا بارها از آزادی و استرداد او به پاکستان خودداری کرده و تاکید کرده است که عافیه صدیقی ارتباطات نزدیکی با «القاعده» داشته است.

پیشتر گروه طالبان و «داعش» نیز در مقابل آزادی برخی گروگان‌های غربی، خواستار آزادی عافیه صدیقی شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید