کمک‌های امنیتی آمریکا به اوکراین برای تقویت بنیه دفاعی این کشور

ناتو در صدد امضای توافقنامه‌ با اوکراین برای تقویت همکاری فیمابین جهت مبارزه با حملات سایبری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی پنتاگون تصریح کرد که ایالات متحده خواهان تشدید تنش در اوکراین نیست اما به کی‌یف برای دفاع از خود کمک خواهد کرد.

کربی جمعه 14 ژانویه در دیداری با خبرنگاران تاکید کرد، «آمریکا، اطلاعاتی در اختیار دارد که تایید می‌کند روسیه، مامورانی را برای حمله به شهروندان روسی مقیم در اوکراین اعزام کرده تا بهانه‌ای برای حمله و مداخله روسیه در خاک اوکراین بتراشد.»

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جمعه اعلام کرد که قصد دارد توافقنامه‌ای را با اوکراین برای تقویت همکاری فیمابین جهت مبارزه با حملات سایبری امضا کند.

اخیرا وبگاه‌های دولتی اوکراین در معرض یک حمله سایبری بزرگ قرار گرفتند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد، ظرف روزهای آینده توافقنامه‌ای با کی‌یف امضا خواهد شد که « امکان دسترسی اوکراین به پلتفرم ناتو برای اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد بدافزارها را فراهم می‌کند.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

دبیرکل ناتو افزود: «کارشناسان کشورهای هم‌پیمان حاضر در اوکراین پشتیبانی میدانی را در اختیار مقامات ذیربط این کشور قرار خواهند داد.»

در حالی که تنش‌ها میان کی‌یف و موسکو افزایش یافته، وب‌سایت‌های دولتی اوکراین جمعه 14 ژانویه هدف حمله سایبری بزرگی قرار گرفتند که به گفته مسئولان اوکراینی هیچ طرفی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.

وزارت آموزش و علوم اوکراین در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که وب‌سایت رسمی این وزارتخانه «به دلیل حمله همه جانبه شب 13 تا 14 ژانویه» موقتا بسته شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز خاطرنشان کرد که وب‌سایت‌های دیگر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت وضعیت‌های فوق‌العاده نیز قابل دسترسی نیستند.

همزمان سخنگوی پنتاگون در تاکید مجدد بر تعهد آمریکا برای ارائه کمک‌های دفاعی به ارتش اوکراین گفت که وزیر دفاع ایالات متحده، طی گفت‌وگوی تلفنی با همتای اوکراینی خود درباره افزایش نگران‌کننده اقدامات نظامی روسیه در مرزهای این کشور با اوکراین صحبت کرده است.

به گفته کربی، وزیر دفاع آمریکا بار دیگر حمایت واشینگتن از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین و همچنین تلاش‌های جاری برای تقویت توانمندی‌های این کشور از طریق اعطای کمک‌های دفاعی را مورد تاکید قرار داد.

از سویی مقامات پیشین اطلاعاتی و امنیت ملی آمریکا فاش کردند که «سیا» بر یک برنامه مخفیانه فشرده برای آموزش نیروهای نخبه اوکراین و سایر عناصر اطلاعاتی نظارت دارد.

این مسئولان همچنین خاطرنشان کردند که این نیروهای آموزش دیده توسط سیا می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در مرز شرقی اوکراین ایفا کنند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پنجشنبه 13 ژانویه اعلام کرد که کشورش در حال کار بر روی بسته تحریم‌های سخت مالی علیه روسیه است و بر لزوم توقف اعزام نیروهای روسیه به مرز اوکراین تاکید کرد.

او اظهار داشت، دستگاه اطلاعاتی آمریکا بر این باور نیست که مسکو تصمیم دارد به اوکراین حمله کند.

سالیوان در نشست مطبوعاتی خود با تاکید بر این که روسیه، ده‌ها هزار سرباز خود را در مرزهای اوکراین مستقر کرده است، افزود که آمریکا برای هرگونه اقدام روسیه آماده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا هشدار داد که تهاجم روسیه به اوکراین برای مسکو فاجعه‌بار خواهد بود و ایالات متحده به همراه اروپا با هر اقدامی از سوی روسیه مقابله خواهد کرد.

یک مقام پنتاگون هم به «العربیه» گفت که هیچ نشانه‌ای مبنی بر عقب‌نشینی روسیه از مرز با اوکراین وجود ندارد.

پیشتر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به همتای اوکراینی خود گفته بود که کشورش متعهد به حمایت کامل از حاکمیت اوکراین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید