وزیر خارجه فرانسه: برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی علیه اروپاست

لودریان تاکید کرده که اگر روند مذاکرات وین با کندی کنونی ادامه یابد هیچ چیزی برای مذاکره با ایران باقی نمی‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت که برنامه هسته‌ای ایران برای ما اروپایی‌ها با توجه به نزدیکی جغرافیایی یک تهدید به‌شمار می‌‌آید.

لودریان جمعه 14 ژانویه در نشست خبری مشترک با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: «اگر روند مذاکرات وین با کندی کنونی ادامه یابد و ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد، هیچ چیزی برای مذاکره باقی نمی‌ماند.»

او‌ ادامه داد که «اگر در وین به توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران دست نیابیم وارد بحران می‌شویم. ما در وین در برابر دو گزینه بازگشت سریع به برجام یا اشاعه هسته‌ای قرار داریم.»

بورل نیز در این نشست خبری گفت، «امکان دستیابی به توافق با ایران در مذاکرات وین وجود دارد.»

گزینه‌های دیگر

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه هشدار داد که تنها «چند هفته» برای نجات توافق هسته‌ای با ایران فرصت باقی مانده و اگر مذاکرات به شکست بیانجامد، واشینگتن «گزینه‌های دیگری» را بررسی خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

او گفت:‌ «زمان ما خیلی خیلی کم است، چرا که ایران در حال نزدیک و نزدیک‌تر شدن به نقطه‌ای است که بتواند در بازه زمانی کوتاهی مواد شکاف‌پذیر کافی برای استفاده در سلاح هسته‌ای تولید کند.»

پیش از این نیز حدود 100 قانونگذار جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند تا مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای را متوقف کرده و تحریم‌های دوران ترامپ را بی‌کم و کاست درباره ایران اجرا کند.

دور هشتم مذاکرات وین از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در جریان است و خبرهایی از کندی مذاکرات و همزمان انجام اقدامات ایران برای پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود منتشر شده است.

دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان حاضر در وین در روزهای گذشته از دستیابی به برخی پیشرفت‌ها خبر دادند اما با این وجود تاکید کردند که هنوز اختلافاتی به‌ویژه نگرانی از تسریع در برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید