وزیر خارجه آمریکا: تنها چند هفته برای نجات «برجام» زمان باقی مانده است

بلینکن: واشینگتن همچنان گزینه «بازگشت به برجام» را ترجیح می‌دهد، اما اگر موفقیت‌آمیز نباشد، «به اقدامات و گزینه‌های دیگری فکر خواهد کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، هشدار داده است که تنها «چند هفته» برای نجات توافق هسته‌ای با ایران فرصت باقی مانده و اگر مذاکرات به شکست بیانجامد، واشینگتن «گزینه‌های دیگری» را بررسی خواهد کرد.

بلینکن، پنج‌شنبه، 13 ژانویه، در گفت‌وگو با ایستگاه رادیویی «ان.پی.آر» آمریکا گفت: «فکر می‌کنم چند هفته فرصت داریم تا ببینیم آیا می‌توانیم به پایبندی دوجانبه با مفاد توافقی که ایالات متحده در سال 2018 از آن خارج شد بازگردیم.»

او گفت:‌ «زمان ما خیلی خیلی کم است، چراکه ایران در حال نزدیک و نزدیک‌تر شدن به نقطه‌ای است که بتواند در بازه زمانی کوتاهی مواد شکاف‌پذیر کافی برای استفاده در سلاح هسته‌ای تولید کند.»

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد، در نتیجه خروج دولت دونالد ترامپ از «برجام»، واشینگتن در موقعیتی «چالش‌برانگیز» قرار گرفته که در آن از چشم‌انداز توافق بهتر بسیار فاصله گرفته و در همین حال ایران می‌کوشد «از راه‌های به‌شدت خطرناکی» برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برد.

او گفت، واشینگتن همچنان گزینه «بازگشت به برجام» را ترجیح می‌دهد، اما اگر موفقیت‌آمیز نباشد، «به اقدامات و گزینه‌های دیگری فکر خواهد کرد».

این در حالی است که سه‌شنبه 11 ژانویه، بیش از 100 قانونگذار جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند تا مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای را متوقف کرده و تحریم‌های دوران ترامپ را بی‌کم و کاست درباره ایران اجرا کند.

قانونگذاران نوشتند: «اظهارات اخیر مقامات دولتی درباره مذاکرات وین به وضوح نشان می‌دهد که در حال حاضر هیچ مسیر دیپلماتیک سازنده‌ای وجود ندارد. در همین حال، ایران با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید تجهیزات، در حالی که مقادیر فزاینده‌ای اورانیوم غنی‌شده با خلوص 20 و 60 درصد ذخیره کرده است، برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برد.»

دولت ترامپ حدود 1500 تحریم علیه ایران اعمال کرد، که تهران خواهان لغو آنها پیش از احیای «برجام» است. تهران همچنین از ایالات متحده می‌خواهد که تضمین کند روسای جمهور آینده این کشور از توافق خارج نخواهند شد.

دور هشتم مذاکرات وین از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در جریان است و خبرهایی از کندی مذاکرات و همزمان انجام اقدامات ایران برای پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود منتشر شده است.

دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان حاضر در وین در روزهای گذشته از دستیابی به برخی پیشرفت‌ها خبر دادند اما با این وجود تاکید کردند که هنوز اختلافاتی به‌ویژه نگرانی از تسریع همزمان برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید