لاوروف: ایران مشکلات «غیر هسته‌ای» نگران‌کننده‌ای با کشورهای منطقه دارد

وزیر خارجه روسیه از ایران خواست در تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای واقع‌بین باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست با خبرنگاران ضمن بیان این که ایران مشکلات دیگری فراتر از پرونده هسته‌ای با کشورهای همسایه خود دارد، گفت که پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران ایجاد شده است.

لاوروف جمعه 14 ژانویه ابراز امیدواری کرد که توافقی در وین حاصل شود و «شرکای ایرانی در تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، واقع‌بین‌تر باشند».

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در ایران
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در ایران

او در ادامه گفت: «ایران باید در مذاکرات تعاملی سازنده داشته باشد و غرب نباید در راستای ایجاد تنش روانی تلاش کند.»

وزیر خارجه روسیه با بیان این که «ایران مشکلات دیگری دارد که کشورهای منطقه را نگران ساخته است»، خواستار «بررسی نگرانی کشورهای عرب خلیج» با ایران شد.

از سویی نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، پنجشنبه 13 ژانویه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بر اهمیت «برخورد جدی» با پیشرفت‌های حاصله در برنامه هسته‌ای‌ ایران تاکید کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر لزوم منع ایران از دست‌یابی به توانمندی‌ هسته‌ای نظامی، موضوع هماهنگی تل‌آویو و مسکو در مورد سوریه و استقرار نیروهای ایرانی در این کشور را با پوتین بررسی کرد.

ریاست جمهوری روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین در این تماس تلفنی درباره همکاری روسیه و اسرائیل در خصوص سوریه، حل و فصل مسائل خاورمیانه و برنامه هسته‌ای ایران با بنت به گفت‌وگو پرداخته است.

مذاکرات اتمی وین
مذاکرات اتمی وین

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز پنجشنبه هشدار داد که تنها «چند هفته» برای نجات توافق هسته‌ای با ایران فرصت باقی مانده و اگر مذاکرات وین برای احیای برجام به شکست بیانجامد، واشینگتن «گزینه‌های دیگری» را بررسی خواهد کرد.

ایران در حال اجرای مذاکرات وین با کشورهای امضا کننده برجام (فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان) برای احیای این توافق است و آمریکا که در سال 2018 از برجام خارج شد، غیر مستقیم در این گفت‌وگوها شرکت دارد.

اظهارات برخی دست‌اندرکاران مذاکرات در چند روز گذشته بیانگر بروز پیشرفت‌هایی بوده اما آنها همزمان بر وجود اختلاف‌نظرها درباره برخی مسائل تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید