دانمارک ایران، روسیه و چین را به تلاش برای جاسوسی از خود متهم کرد

سرویس‌های جاسوسی خارجی با دانشجویان و پژوهش‌گران دانمارکی ارتباط برقرار می‌کنند تا به فناوری و تحقیقات دانمارکی دسترسی پیدا کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانمارک دولت‌های روسیه، ایران و چین را متهم کرد که تلاش‌های خود برای جاسوسی از این کشور، به ویژه با تمرکز بر منطقه استراتژیک قطب شمال را افزایش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پنجشنبه 13 ژانویه، آندرس هنریکسن، رئیس دایره ضد جاسوسی سازمان اطلاعات و امنیت دانمارک طی گزارشی اعلام کرد: «فعالیت‌های جاسوسی خارجی علیه دانمارک، گرینلند و جزایر فارو در سال‌های اخیر افزایش یافته است.»

گرینلند و جزایر فارو قلمروهای خودمختار تحت حاکمیت پادشاهی دانمارک و همچنین اعضای مجمع «شورای قطب شمال» هستند که کپنهاگ بیشتر امور خارجی و امنیتی آنها را اداره می‌کند.

در این گزارش به حادثه‌ای در سال 2019 اشاره شده است که طی آن نامه‌ای جعلی از سوی وزیر امور خارجه گرینلند به یک سناتور آمریکایی ارسال شده بود که در آن وعده «رفراندوم استقلال» گرینلند را می‌داد.

گزارش امنیتی دانمارک در این باره می‌گوید: «به احتمال زیاد این نامه توسط عوامل نفوذ روسیه ساخته و پرداخته شده، و به قصد ایجاد سردرگمی و درگیری احتمالی میان دانمارک، ایالات متحده و گرینلند در اینترنت پخش شده است.»

در سال‌های اخیر قطب شمال اهمیت ژئوپلیتیکی فزاینده‌ای در معادلات جهانی پیدا کرده است، و روسیه، چین و آمریکا برای دسترسی به منابع طبیعی، خطوط دریایی، و مناطق استراتژیک نظامی در این منطقه با هم رقابت می‌کنند.

در گزارش دانمارک همچنین آمده است که سرویس‌های جاسوسی خارجی، از جمله چین، روسیه و ایران، تلاش می‌کنند با دانشجویان، پژوهش‌گران و شرکت‌های دانمارکی ارتباط برقرار کنند تا به فناوری و تحقیقات دانمارکی دسترسی پیدا کنند.

«رویترز» در ماه نوامبر سال گذشته فاش کرد که یک استاد چینی دانشگاه کپنهاگ، بدون افشای ارتباط خود، با ارتش چین «پژوهش ژنتیکی» انجام می‌داده است.

در گزارش امنیتی دانمارک آمده است که نقش فعال بین‌المللی این کشور عضو ناتو، جامعه باز و سطوح بالای دانش و فناوری آن، همگی این کشور را به «هدفی جذاب» برای فعالیت‌های جاسوسی خارجی تبدیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید