خانواده قربانیان پرواز اوکراینی خواستار اجرای عدالت درباره سپاه پاسداران شدند

پدر یکی از قربانیان این حمله موشکی تاکید می‌کند که خواهان محاکمه امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای خطوط بین‌المللی اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران که به مرگ تمام سرنشینان آن انجامید، اعضای خانواده‌های قربانیان ساکن ایران خواستار آشکار شدن «حقیقت» و اجرای «عدالت» درباره بانیان این حادثه به جای دریافت «غرامت» شدند.

به گزارش وبگاه «میدل ایست آی»، پنجشنبه 13 ژانویه، فیلم‌هایی از خانواده‌های قربانیان در اینترنت پخش شده که در آن به شدت از حکومت ایران و سپاه پاسداران انتقاد می‌کنند و خواهان اجرای عدالت می‌شوند.

در واکنش به ادعای پرداخت غرامت توسط دولت ایران، بسیاری از اعضای خانواده‌های ایرانیان کشته‌شده در این حادثه تاکید می‌کنند که آنچه آنها می‌خواهند حقیقت و عدالت است.

در یکی از فیلم‌ها، پدر یکی از قربانیان این حمله موشکی تاکید می‌کند که خواهان محاکمه امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران است.

این پدر داغدار که بر مزار عزیز از دست‌رفته‌اش سخنرانی می‌کرد، گفت: «مرگ پدر و مادر گذشته را نابود می‌کند، اما وقتی فرزندت را از دست می‌دهی، این آینده است که نابود می‌شود».

در فیلم دیگری که در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران ضبط شده است، اعضای خانواده‌های قربانیان شعار «حقیقت» و «عدالت» سر می‌دهند. یکی از آنها می‌گوید: «دو سال است که هر شب کابوس می‌بینیم. حقیقت چیست؟ حقیقت باید آشکار شود. حقیقت نباید فدای منافع سیاستمداران شود.»

علاوه بر این فیلم‌ها، اعضای خانواده‌های قربانیان در گفتگو با برخی روزنامه‌های داخل ایران خواستار اجرای عدالت شدند، و تاکید کردند که دولت ایران پرسش‌های آنها درباره این حادثه را بی‌پاسخ گذاشته است.

جمشید رحمانی‌فر، پدر یکی از قربانیان، به روزنامه شرق گفت امیدی ندارد به اینکه دستگاه قضایی ایران عاملان ساقط کردن هواپیمای اوکراینی را به پای میز محاکمه بکشاند.

وی همچنین از نحوه برخورد مسئولان با خانواده‌های قربانیان در دو سال گذشته گلایه کرد و گفت: «به یکی از مسئولین گفتم ای کاش اصلاً چیزی نمی‌گفتید، چون هر وقت دهان باز می‌کنید، بر دردهای ما می‌افزایید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید