انستیتو امنیت بین‌الملل: تاسیسات جدید نطنز می‌تواند مرکز تولید تسلیحات اتمی باشد

بر اساس این گزارش مجتمع جدید نطنز با توجه به وسعت و عمق آن در زیر زمین در بردارنده تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گزارش تازه انستیتو علوم و امنیت بین‌المللی نشان می‌دهد که مجموعه جدید زیرزمینی نطنز ایران، واقع در منطقه کوهستانی جنوب سایت اصلی غنی‌سازی اورانیوم، شامل سالن‌هایی است که در عمق بیشتری در مقایسه با سایت غنی‌سازی فردو، حفر شده‌ است.

بر اساس این گزارش، هر دو تاسیسات در عمقی بسیار بیشتر از سایت اصلی نطنز قرار دارند.

پلان پروژه جدید غنی‌سازی در نطنز
پلان پروژه جدید غنی‌سازی در نطنز

مجموعه زیرزمینی جدید با توجه به وسعت منطقه کوهستانی، بسیار بزرگتر از مرکز رو زمینی مونتاژ سانتریفیوژهای ایران (آی.سی.ای.سی) در نطنز پیش‌بینی می‌شود که در ژوئیه 2020 تخریب شد. این مرکز قرار است جایگزین تاسیسات منهدم شده نطنز شود.

بزرگی بالقوه این مجموعه زیرزمینی، پرسش‌هایی را در مورد توانمندی‌های آن ایجاد می‌کند.

یک مقام اطلاعاتی غربی اخیرا اعلام کرد، شواهد زیادی وجود دارد که یک مرکز غنی‌سازی اورانیوم جدید در سایت زیرزمینی نطنز در حال ساخت است.

هر چند انستیتو امنیت بین‌المللی نتوانسته به‌طور مستقل این موضوع را تایید کند، اما ساخت یک مرکز جدید غنی‌سازی، نگران‌کننده‌ترین احتمال در ارتباط با سایت زیرزمینی جدید است.

این گزارش افزوده که با توجه به کارنامه ایران در ساخت تاسیسات پنهانی هسته‌ای، شفاف‌سازی در مورد اقدامات ایران در سایت جدید زیرزمینی نطنز، باید برای آژانس و تمامی کشورهای دست‌اندرکار از اولویت برخوردار باشد.

مسیرهای دسترسی به مرکز جدید غنی‌سازی زیرزمینی در نطنز
مسیرهای دسترسی به مرکز جدید غنی‌سازی زیرزمینی در نطنز

اگر ایران در حال ساخت مرکز غنی‌سازی اورانیوم باشد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بی‌خبر بگذارد، این امر به منزله نقض جدی پادمان‌ها و معاهدات امضا شده میان دو طرف خواهد بود.

ساخت مجتمع جدید زیرزمینی، پس از عملیات خرابکاری در مرکز اصلی سانتریفیوژ، اولویت ایران بود. علی اکبر صالحی، رئیس وقت سازمان انرژی اتمی ایران، در آوریل 2021 گفت: «ما 24 ساعته کار می‌کنیم تا تمام سالن‌های حساس خود را به دل کوه نزدیک نطنز انتقال دهیم.»

با این حال بعد از گذشت 18 ماه، هنور مرکز جایگزین، تکمیل نشده است. صالحی همچنین گفته بود که «امیدواریم تا سال آینده، سالن‌‌ها آماده باشند تا بتوانیم این امکانات را به آنجا منتقل کنیم». هنوز مشخص نیست که آیا سایت جدید در سال 2022 آماده بهره‌برداری خواهد بود یا خیر.

بر اساس این گزارش، ایران اطلاعات زیادی در مورد این مجموعه جدید ارائه نکرده است. با این حال، اندازه و عمق بالقوه این پروژه نشان می‌دهد که مجتمع جدید، در بردارنده تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم و احتمالاً فعالیت‌های بیشتری خواهد بود که همگی از حفاظت مشابه یا حتی بیشتر از مرکز غنی‌سازی زیرزمینی فردو برخوردار خواهند شد.

عمق سالن‌ها در مجتمع جدید

ارتفاع کوه اصلی که مجموعه تونل‌های تاسیسات جدید نطنز را در خود جای داده، 1608 متر از سطح دریا است. کوهی که مرکز غنی‌سازی فردو را در خود جای داده است، حدود 960 متر ارتفاع دارد که باعث می‌شود کوه نطنز، 650 متر یا بیش از 50 درصد بلندتر از فردو باشد و حفاظت بیشتری را برای تاسیسات جدید ایجاد کند.

مجموعه فردو در حال حاضر عملا در عمق‌ بیشتری قرار دارد که انهدام آن با حمله هوایی را دشوار می‌سازد. حال با توجه به عمق بیشتر تاسیسات جدید نطنز در مقایسه با فردو، تخریب این سایت دشوارتر خواهد بود.

با توجه به وسعت این تاسیسات، سالن‌های آن در عمق زمین خواهند توانست یک مرکز کوچک غنی‌سازی را در خود جای داده و مقادیر زیادی اورانیوم دارای کاربرد نظامی تولید کنند. این تاسیسات به‌دلیل زیرزمینی بودن از بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه داشته خواهد شد که تهدیدی بزرگ و نقض برجام از سوی ایران خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید