آمریکا: حمله روسیه به اوکراین واکنش مستقیم جامعه جهانی را در پی خواهد داشت

نماینده آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا: به‌طور فزاینده‌ای صدای کوبیدن بر طبل‌های جنگ به گوش می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان‌ این‌که مسکو همچنان فرصت دارد به گفت‌وگوها بازگردد، گفت که دستگاه‌ اطلاعاتی آمریکا گمان نمی‌کند که روسیه درباره حمله به اوکراین تصمیم‌گیری کرده باشد، در عین حال اما هر حمله روسیه به اوکراین واکنش مستقیم جامعه جهانی را به‌دنبال خواهد داشت.

این در حالی است که مذاکرات میان واشینگتن و مسکو در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنان ادامه دارد، وزیر خارجه آمریکا با لحنی چالش‌بر‌انگیز نسبت به روسیه، تاکید کرد که درهای پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» برای پذیرش اعضای جدید باز خواهد بود.

به گزارش «رویترز»، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پنج‌شنبه، 13 ژانویه، در جریان مذاکرات این هفته در اروپا در راستای کاستن از شدت تنش جاری میان غرب و روسیه بر سر موضوع اوکراین، به رغم طرح درخواست مسکو مبنی بر عدم پذیرش اوکراین در ناتو، تاکید کرد که درهای ناتو به روی اعضای جدید باز خواهد بود.

بلینکن در مصاحبه با کانال تلویزیونی «MSNBC» گفت «هنور خط مشی آتی ولادیمیر پوتین، مشخص نشده است، آیا او، دیپلماسی و گفت‌وگو را برای حل بخشی از این مشکلات انتخاب خواهد کرد یا روند رویارویی و تجاوز را ادامه خواهد داد؟»

این در حالی است که سرگئی ریابکوف، دستیار وزیر خارجه روسیه پنج‌شنبه اعلام کرد که روسیه، دلیلی برای آغاز دور تازه‌ای از مذاکرات با کشورهای غربی «در روزهای آینده» در مورد درخواست مسکو برای تضمین‌های امنیتی نمی‌بیند.

ریابکوف در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که در روزهای آینده، پشت میز (مذاکرات) بنشینیم، بار دیگر جلسه داشته باشیم و همان بحث‌ها را آغاز کنیم.»

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت: «مذاکرات ژنو و بروکسل، به رغم موضع نامنعطف غرب، شبیه به یک نشست کاری بود.»

او اظهار داشت: «این مذاکرات شبیه به کارهای تجاری بود، چنین موضعی از سوی غرب بسیار دشوار است که نسبت به مسائلی، بی‌نهایت خودکامانه عمل می‌کند، با این حال به شکلی آرام و به صورت ملاقات کاری، از آن یاد شد که به ما این امکان را می‌دهد که روی این احتمال حساب کنیم که واشینگتن فحوای مذاکرات را درک شده است.»

لاوروف با بیان اینکه مذاکرات روسیه و آمریکا بر سر تضمین‌های امنیتی، همسو با انتظارات مسکو است، گفت: «مذاکرات بر سر تضمین‌های امنیتی، مطابق انتظار پیش رفت. به نظرم ما مذاکره‌کنندگان آمریکایی را به خوبی می‌شناسیم و چندین بار در مناسبت‌های مختلف با آنها ملاقات کرده‌ایم.»

نماینده روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز به نوبه خود در جلسه پنج‌شنبه این سازمان گفت که اگر مسکو، «پاسخ مثبت» غرب به مطالبات امنیتی خود را نگیرد، برای دفاع از امنیت ملی خود اقدام خواهد کرد.

نمایندگی روسیه به نقل از الکساندر لوکاشیفیچ، فرستاده روسیه به سازمان امنیت و همکاری اروپا، در توئیتی نوشت: «اگر پاسخ مثبتی به پیشنهادات خود در یک بازه زمانی معقول نشنویم و رفتار تهاجمی نسبت به (روسیه) ادامه یابد، باید اقدامات لازم را برای تضمین موازنه استراتژیک و از میان بردن تهدیدهای غیر‌قابل پذیرش برای امنیت ملی خود انجام دهیم».

این در حالی است که به گزارش «العربیه»، نماینده آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا با اشاره به بحران امنیتی تحمیل شده از سوی روسیه علیه اروپا و تاکید بر ضرورت آمادگی برای رویارویی با تنش‌های روزافزون، گفت:« به‌طور فزاینده‌ای صدای کوبیدن بر طبل‌های جنگ را می‌شنویم».

شایان ذکر است که گفت‌وگوهای مقامات آمریکایی و روسی، پنج‌شنبه در وین در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا که شامل 57 کشور عضو است، همزمان با تحرکات نظامی روسیه و استقرار نیروهای آن در نزدیکی مرز اوکراین، انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید