گفت‌وگوی سفرای خلیجی در وین با رابرت مالی درباره برنامه هسته‌ای ایران

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که واشینگتن با شرکای خود برای دست‌یابی به توافقی که مانع از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای شود، همکاری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفرای کشورهای عضو شورای همکاری خلیجی در وین طی دیدار با رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران، نگرانی‌های امنیتی از برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کردند.
به گزارش «العربیه» شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان، سفیر پادشاهی عربی سعودی در اتریش، چهارشنبه 12 ژانویه، گفت که او طی دیدار سفرای کشورهای خلیجی در وین با رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران بر «نگرانی‌های امنیتی» از برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است.
سفیر سعودی در «توییتر» نوشت که او به همراه سفرای خلیجی همچنین بر نگرانی‌ها از «دخالت‌های ایران و حمایت‌های آن از گروه‌های شبه‌نظامی تروریستی که برهم زننده امنیت در منطقه است» تاکید کردند.

مطلع کردن کشورهای خلیجی از روند مذاکرات وین

در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت:« شرکای آمریکا در کشورهای خلیجی را از هر گونه پیشرفت در گفت‌وگوها با ایران مطلع خواهیم کرد.»
از سویی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران پیشرفت اندکی داشته است.
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این‌که خروج از توافق هسته‌ای منجر به گستاخی ایران شده و این کشور بیش از هر زمانی رویکرد خصومت‌آمیز در پیش‌ گرفته است، اعلام کرد که «تنها چند هفته به پایان مذاکرات با ایران باقی مانده است.»
وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که واشینگتن با شرکای خود برای دست‌یابی به توافقی که مانع از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای شود، همکاری می‌کند.

اول فوریه آخرین مهلت مذاکرات وین

پیش از این یک دیپلمات غربی در گفت‌وگو با «رویترز» فاش کرد که اول فوریه آخرین مهلت برای مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود.
بنا به گزارش وب‌سایت خبری «اکسیوس» دو منبع مطلع از طرح‌های کاخ سفید همچنین پیش از این، چهارشنبه، تاکید کردند که دولت جو بایدن تنها «چند هفته» پیش‌رو دارد تا درباره مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران به طور قاطعانه تصمیم‌گیری کند.
این دو منبع گفته‌اند که تنها چند هفته مانده تا دولت آمریکا به ریاست بایدن به این تصمیم قاطعانه برسد که یا با ایران توافق کند و ایالات متحده به برجام بازگردد و یا این‌که مذاکرات فروپاشیده و دولت بایدن به سوی اعمال فشارهای بیشتری علیه ایران اقدام کند.
به گفته این دو منبع دولت بایدن آخر ژانویه یا اول فوریه سال جاری را به عنوان مهلت نهایی برای تصمیم‌گیری در این‌باره تعیین کرده و قصد آن دارد تا پیش از آن موعد پیام‌های خود به ایران را بیشتر کند.
شایان ذکر است که مذاکرات وین که از آوریل سال 2021 میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین آغاز شده هم‌اکنون در هشتمین دور آن در جریان است اما با توجه به عدم جدیت طرف ایرانی برای دست‌یابی به توافق، همچنان بی‌نتیجه مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید