وزارت‌ خارجه آمریکا: به فتوای خامنه‌ای مبنی بر تحریم تسلیحات هسته‌ای اعتمادی نداریم

منتقدین می‌گویند، مقلدین مکلف به تقلید از مرجع خود هستند حتی اگر مرجع مربوطه فتوای خود را تغییر دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در اظهاراتی اعتماد واشینگتن به فتوای علی خامنه‌ای، رهبر ایران، مبنی بر تحریم استفاده از تسلیحات هسته‌ای را انکار کرده و آن را مبنای رفتار آمریکا در مذاکرات وین ندانست.

پرایس، سه‌شنبه، 13 ژانویه در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه گفت، واشینگتن هیچ‌گاه فتوا را عامل بازدارنده ایران از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای ندانسته است.

او در ادامه درباره طرح این فتوا گفت: اگر آن‌ها می‌خواهند این مسئله را مطرح کنند به خودشان بستگی دارد.»

علی خامنه‌ای در سال 2010 و در فتوایی گفت، استفاده از سلاح هسته‌ای در کنار انواع سلاح‌های کشتارجمعی دیگر «حرام» است.

با این وجود منتقدین می‌گویند، مقلدین مکلف به تقلید از مرجع خود هستند حتی اگر مرجع مربوطه فتوای خود را تغییر دهد.

به گفته کارشناسان، تغییر فتوا تحت عنوان «تغییر مکان، زمان وشرایط» امری رایج است.

ند پرایس در ادامه درباره تاریخ یکم فوریه که پیشتر توسط یک دیپلمات به‌عنوان ضرب‌الاجل تعیین شده بود گفت، نمی‌توان تاریخ مشخصی را به عنوان ضرب‌الاجل تعیین کرد اما در ادامه تاکید کرد که فرصت برای دستیابی به توافق بسیار کوتاه است.

پیش از این یک دیپلمات غربی در گفت‌وگو با «رویترز» فاش کرد که اول فوریه آخرین مهلت برای مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود.

بنا به گزارش وب‌سایت خبری «اکسیوس» دو منبع مطلع از طرح‌های کاخ سفید همچنین پیش از این، چهارشنبه، تاکید کردند که دولت جو بایدن تنها «چند هفته» پیش‌رو دارد تا درباره مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران به طور قاطعانه تصمیم‌گیری کند.

این دو منبع گفته‌اند که تنها چند هفته مانده تا دولت آمریکا به ریاست بایدن به این تصمیم قاطعانه برسد که یا با ایران توافق کند و ایالات متحده به برجام بازگردد و یا این‌که مذاکرات فروپاشیده و دولت بایدن به سوی اعمال فشارهای بیشتری علیه ایران اقدام کند.

به گفته این دو منبع دولت بایدن آخر ژانویه یا اول فوریه سال جاری را به عنوان مهلت نهایی برای تصمیم‌گیری در این‌باره تعیین کرده و قصد آن دارد تا پیش از آن موعد پیام‌های خود به ایران را بیشتر کند.

شایان ذکر است که مذاکرات وین که از آوریل سال 2021 میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین آغاز شده هم‌اکنون در هشتمین دور آن در جریان است اما با توجه به عدم جدیت طرف ایرانی برای دست‌یابی به توافق، همچنان بی‌نتیجه مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید