واشینگتن: روسیه اگر به اوکراین حمله کند بهای گزافی پرداخت خواهد کرد

واشینگتن پست: دموکرات‌ها در کنگره آمریکا در هماهنگی با کاخ سفید پیش‌نویس تحریم‌هایی را علیه روسیه تهیه کرده‌اند که در صورت حمله به اوکراین علیه مسکو اعمال خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده بار دیگر تاکید کرد که آماده گفت‌وگو با روسیه است، اما در عین حال تهدید کرد که در صورت حمله به اوکراین، روسیه بهای سنگینی را متحمل خواهد شد.

وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا، چهارشنبه 12 ژانویه در کنفرانسی خبری پس از نشست شورای «ناتو» در بروکسل، گفت «روسیه در صورت حمله به همسایه اوکراینی خود؛ بهای سنگینی را پرداخت خواهد کرد.»

شرمن در مورد درخواست روسیه برای عدم گسترش ناتو به سوی شرق، با اشاره به این که اوکراین درخواست عضویت در ناتو را داده، تصریح کرد که واشینگتن نمی‌تواند با این خواسته روسیه موافقت کند.

او در عین حال ضرورت رویکرد روسیه در راستای کاستن از تنش و فرصت‌دهی به روند دیپلماتیک را گوشزد کرد.

هماهنگی مواضع ناتو با واشینگتن

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز چهارشنبه با تکرار همین لحن، هشدار داد که هر گونه استفاده از نیروی روسیه علیه اوکراین، یک اشتباه سیاسی محاسباتی بزرگ خواهد بود که هزینه سنگینی برای روسیه در پی خواهد داشت.

تدوین پیش‌نویس تحریم‌ها از سوی دموکرات‌ها در کنگره‎

به گزارش واشینگتن پست، دموکرات‌ها در کنگره آمریکا چهارشنبه، در همراهی با کاخ سفید، پیش‌نویس تحریم‌هایی را علیه روسیه تهیه کرده‌اند که در صورت حمله روسیه به اوکراین، اعمال خواهد شد و کنگره این هفته به این لایحه رأی خواهد داد.

در پیش‌نویس تحریم‌ها که نسخه‌ای از آن، پیش از انتشار به دست واشنگتن پست رسیده، تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقامات ارشد نظامی و دولتی روسیه از جمله پوتین و دیگر رهبران مسکو در نظر گرفته شده است.

نظاره‌گر نخواهیم ماند

در همین رابطه، رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، چهارشنبه 12 ژانویه، در بیانیه‌ای گفت: «تحریم‌های پیش‌بینی‌شده در این لایحه، «به وضوح نشان می‌دهد که سنای آمریکا نظاره‌گر نخواهد ماند زیرا کرملین تهدید به حمله مجدد به اوکراین می‌کند».

در همین راستا و به نوشته واشینگتن پست، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تاکید کرده که کاخ سفید از لایحه منندز حمایت می‌کند که حمله پوتین به اوکراین را به اقدامی هزینه‌ساز برای اقتصاد روسیه تبدیل می‌کند.

این اظهارات نشان می‌دهد که هیچ‌گونه گشایشی در روند مذاکرات میان آمریکا و روسیه که دو روز پس از نشست دیپلمات‌های روسیه و آمریکا در ژنو صورت گرفت حاصل نشده و به گفته این دیپلمات‌ها، منجر به کاهش اختلافات فیما‌بین دو کشور در مورد اوکراین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید