محاکمه کاوه افراسیابی «لابی‌گر غیرقانونی» ایران در آمریکا مجددا به تعویق افتاد

جمهوری اسلامی از افراسیابی به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد مذاکرات مخفیانه در وین استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه «واشینگتن فری‌بیکن» گزارش داد، دولت بایدن محاکمه کاوه افراسیابی که متهم به «لابی‌گری غیرقانونی» برای رژیم ایران است را برای سومین مرتبه به تعویق انداخت و نگرانی‌ها را در این باره افزایش داد که قصد دارد از این پرونده جنجالی به عنوان «ابزار چانه‌زنی» با جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای«برجام» بهره‌برداری کند.

به گزارش این وبگاه، وزارت دادگستری آمریکا، سه‌شنبه 11 ژانویه 2022، اعلام کرد محاکمه کاوه لطف‌الله افراسیابی باز هم به تعویق خواهد افتاد. محاکمه افراسیابی در سال گذشته به درخواست او دو بار به تعویق افتاده بود.

یکی از سخنگویان وزارت دادگستری در این باره به «فری‌بیکن» گفت: «متهم از مسائل پزشکی شکایت می‌کرد، و مدعی بود که آماده‌سازی وی برای دفاع از خود را دشوار می‌کند، بنابراین درخواست زمان بیشتری کرد، و ما هم مخالفتی نکردیم».

هنگامی که در اکتبر 2021 محاکمه افراسیابی برای دومین بار به تعویق افتاد، گروهی از قانونگذاران جمهوری‌خواه در نامه‌ای به دولت بایدن ابراز نگرانی کردند که «رژیم ایران از افراسیابی به عنوان ابزاری برای پیشبرد مذاکرات مخفیانه در وین استفاده می‌کند». تأخیر سوم این نگرانی‌ها را تجدید کرده است.

جف ون درو، نماینده جمهوری‌خواه نیوجرسی، که تلاش‌های کنگره برای تحت فشار قرار دادن وزارت دادگستری به منظور پیشبرد محاکمه افراسیابی را رهبری می‌کند، در این باره به «فری‌بیکن» گفت که «دولت بایدن به هر ساز افراسیابی می‌رقصد».

به گفته وی: «وزارت دادگستری باید از کوتاه آمدن در برابر افراسیابی، که به عنوان عامل ثبت‌نشدهٔ یک حکومت خارجی در امور ایالات متحده مداخله می‌کرد، دست بردارد. همانطور که قبلاً گفته‌ام، ما باید پیامی قوی به رژیم ایران و دشمنان‌مان بفرستیم مبنی بر اینکه دموکراسی ما را نمی‌توانند تضعیف کنند و نخواهیم گذاشت این اتفاق روی دهد. باید اقدام قاطع کرد و عدالت را اجرا کرد.»

پلیس فدرال ایالات متحده در ژانویه 2021 اعلام کرد کاوه لطف‌الله افراسیابی را به دلیل فعالیت غیرقانونی ثبت‌نشده به عنوان «کارگزار رژیم ایران» دستگیر کرده است.

افراسیابی متهم است که از سال 2007 حدود 265000 دلار از دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد دریافت کرده، و از مزایای بیمه درمانی این دفتر برخوردار شده است، و در ازای این حقوق و خدمات، برای حکومت ایران لابی‌گری کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید