مدیر شبکه اطلاعات خاورمیانه: سیاست خارجی انزواطلبانه امنیت آمریکا را کاهش می‌دهد

بسیاری در خاورمیانه و جاهای دیگر جهان انزواگرایی آمریکا را نقطه ضعفی می‌دانند که برای آن کشور «آسیب‌پذیری» ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اریک مَندِل، مدیر «شبکه اطلاعات سیاسی خاورمیانه»، در مقاله‌ای برای پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره آمریکا «هیل» تاکید کرده بر اساس تجربه‌ تاریخی، هر وقت دولت ایالات متحده به سیاست خارجی «انزواطلبانه» روی آورده، «امنیت ملی» این کشور کاهش یافته است.

به گفته این کارشناس، صرف نظر از مذاکراتی که برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین در جریان است، رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن به حمله به اهداف آمریکایی در سراسر خاورمیانه ادامه خواهند داد. در چنین شرایطی، ترک کامل خاورمیانه توسط نیروهای نظامی آمریکا فقط وضعیت را بدتر خواهد کرد.

مندل می‌گوید گرایش به انزواطلبی در نزد مردم آمریکا به‌ویژه با نظر به شکست‌هایی که در عراق و افغانستان روی داد، تشدید شده است. با این وجود، تاریخ به ما آموخته است که آمریکا نه با عقب کشیدن از عرصه بین‌الملل، که تنها با مشارکت فعال در امور جهان توانسته منافع امنیتی خویش را حفظ کند.

مشهورترین و مضرترین نمود انزواطلبی در تاریخ ایالات متحده، انزواطلبی این کشور در سال‌های منتهی به جنگ جهانی دوم و سال‌های ابتدایی این جنگ است. تا زمان حمله ژاپن به بندر پرل هاربر در اقیانوس آرام، آمریکایی‌ها با وجود خطرات آشکار، به گرایش انزواطلبانه تمایل داشتند.

به گفته مندل، در آن زمان آمریکا به خاطر رویکرد انزواطلبانه خود به یک «قدرت نظامی درجه دو» تبدیل شده بود که آمادگی رویارویی با نازی‌ها و ژاپنی‌ها را نداشت.

مدیر «شبکه اطلاعات سیاسی خاورمیانه» نتیجه می‌گیرد که امروزه نیز بسیاری در خاورمیانه و جاهای دیگر جهان، انزواگرایی آمریکا را نقطه ضعفی می‌دانند که برای آن کشور «آسیب‌پذیری» ایجاد می‌کند.

او تاکید می‌کند در جایی که آمریکا می‌تواند با حضور خود شرایط جهانی را همراستای منافع امنیتی خود شکل دهد، پا پس کشیدن از تعاملات بین‌المللی منافع امنیتی ایالات متحده را تضعیف می‌کند. انفعال در برابر رویدادهای جهان به جای رهبری فعال رویدادها «نسخه‌ای برای بلایای آینده» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید