اولیانوف: به‌ نمایندگی از ایران در وین مذاکره نمی‌کنیم

سخنگوی دولت ایران: تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات وین علی باقری کنی است و هیچ شخص و کشور دیگری نماینده ایران نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که اخیرا به اطلاع‌رسانی درباره جزئیات مذاکرات وین و بیان مواضع طرف ایرانی شهرت یافته تا جایی که به گمان بسیاری به تریبون مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایرانی تبدیل شده است، این‌بار اما در تغییر جهتی معنادار تاکید کرد که کشورش به نمایندگی از ایران در مذاکرات هسته‌ای وین مذاکره نمی‌کند.

نماینده روسیه در مذاکرات وین سه‌شنبه 11 ژانویه در «توییتر» نوشت در پرتو برخی گمانه‌زنی‌های جاری، لازم به توضیح است که رایزنی‌ها به شکل‌های متفاوتی ادامه دارد.

Advertisement

اولیانوف در پاسخ به پرسش یکی از کاربران «توییتر» مبنی بر این‌که آیا هیئت روسی به نمایندگی از ایران مذاکره می‌کند؟، نوشت که این موضوع نادرست است و تاکید کرد که هیئت نمایندگی روسیه جز کشورش هیچ طرفی را در مذاکرات وین نمایندگی نمی‌کند.

پیش از آن‌ نیز علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران نیز در نشست مطبوعاتی اعلام کرد که «تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات وین علی باقری کنی است». او همچنین تاکید کرد که «هیچ شخص و کشور دیگری نماینده ایران نیست.»

شایان ذکر است که هشتمین دور مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به «برجام» که در وین در حال برگزاری است تاکنون پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به‌همراه‌ نداشته و ادامه روند کُند آن نگرانی‌هایی را در میان مذاکره‌کنندگان غربی که در تلاش‌اند برای دستیابی به توافقی کارساز جهت محدود‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند، برانگیخته است.

در همین راستا یک مقام ارشد آمریکایی، یکشنبه 9 ژانویه، در این زمینه به مجله «فارین پالیسی» ضمن اشاره به عملکرد هیئت ایرانی مذاکره‌کننده در وین، تصریح کرد که «سرعت پیشرفت مذاکرات با سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران متناسب نیست.»

پیشتر مقامات آمریکایی و از جمله آنها رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، بارها درباره وقت‌کشی طرف ایرانی و کُندی روند مذاکرات ابراز نگرانی کرده‌‌اند و بیم آن دارند که با کوتاه شدن زمان گریز هسته‌ای ایران در سایه ادامه پیشرفت‌های هسته‌ای تهران، «بازگشت به برجام در مرحله خاصی بی‌فایده شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید