فارین پالیسی: نگرانی مقامات غربی از برنامه هسته‌ای ایران افزایش یافته است

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، سرعت پیشرفت مذاکرات وین با سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران متناسب نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به «برجام» در وین در حال برگزاری است و مذاکره‌کنندگان غربی در تلاش‌اند با دستیابی به توافقی کارساز، فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود کنند اما با این وجود، نگرانی مقامات اروپایی و آمریکایی در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزایش یافته است.

‌یک مقام ارشد آمریکایی، یکشنبه 9 ژانویه، در این زمینه به مجله «فارین پالیسی» گفته است، مذاکرات هسته‌ای «پیشرفتی نسبی» در هفته‌های گذشته به همراه داشته اما به‌اندازه‌ای کافی نیست که بتوان برای مذاکرات تاریخی نامحدود تعیین کرد.

این مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش منتشر شود، با اشاره به عملکرد هیئت ایرانی در وین تصریح کرد: «سرعت پیشرفت مذاکرات با سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران متناسب نیست.»

بازنگری در رویکرد

به گفته این مقام آمریکایی، اگر مذاکرات در هفته‌های پیش‌رو با سرعت پایین کنونی ادامه پیدا کند، واشینگتن وادار خواهد شد تا درباره اهمیت برجام تجدید نظرکرده و در رویکرد خود بازنگری کند.

این اظهارنظر در راستای تصریحات رسمی مقامات آمریکایی مبنی بر زمان محدود مذاکرات هسته‌ای است. رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیشتر در اظهاراتی گفته بود، طولانی‌شدن مذاکرات ممکن است باعث از دست‌دادن موضوعیت آن شود و برجام را به «جسدی مرده» تبدیل کند.

فاصله ایران با ساخت بمب اتم

با توجه به ظرفیت بالای ساخت بمب اتم در ایران، ایالات متحده آمریکا، فاصله تهران تا ساخت بمب اتم را برآورد کرده است.

در سال 2015 تخمین زده می‌شد که اگر برجامی وجود نداشت، ایران برای تولید سوخت هسته‌ای کافی برای ساخت بمب اتم، به دوازده ماه زمان نیاز دارد.

به گفته فارین پالیسی، این زمان هم‌اکنون به «یک‌ماه» کاهش یافته است. به‌ویژه این‌که تهران سانتریفیوژهای بیشتری در مراکز هسته‌ای خود نصب کرده و اورانیوم را با درصد بالاتری غنی‌سازی می‌کند. از سوی دیگر فعالیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این کشور با محدودیت مواجه شده است.

دیوید آلبرایت، بنیانگذار موسسه «علوم و امنیت بین‌الملل» در این زمینه به فارین‌پالیسی گفته است، ایران در حال حاضر برای تولید 45 کیلوگرم اورانیوم 90 درصد غنی‌سازی‌شده، به‌اندازه کافی به اورانیوم 20 و 60 درصدی دست‌یافته است.

اورانیوم اگر به‌غلظت 90 درصد برسد می‌تواند سوخت کافی برای تولید بمب اتمی را فراهم کند.

به گفته آلبرایت، ایران در طول چند ماه آینده می‌تواند سوخت کافی برای ساخت دو بمب دیگر هسته‌ای را تولید کرده و بر اساس برآورد او، در طول شش ماه آینده ایران ممکن است در شرایط «آزمایش بمب اتمی» قرار گیرد.

با این وجود به گفته فارین‌پالیسی، برخی دیگر از کارشناسان بر این نظر هستند که دستیابی به اورانیوم و تولید سوخت بمب اتمی به‌تنهایی نمی‌تواند تهدیدی علیه دیگر کشورها باشد. زیرا ایران زمانی طولانی برای «جمع‌آوری بمب» و ساخت کلاهک هسته‌ای نیاز خواهد داشت.

دولت اسرائیل تخمین زده است که ایران برای ساخت تسلیحات هسته‌ای و تبدیل سوخت اورانیوم به بمب، به یک تا دو سال زمان نیاز دارد. فارین پالیسی به نقل از منبع خود نوشته است که دولت جوبایدن با زمان‌بندی اسرائیل در این زمینه مخالفت نمی‌کند اما به تخمین‌ها و ارزیابی‌های خود اطمینان بیشتری دارد.

فارین پالیسی در بخش دیگر از گزارش خود، به برنامه موشکی ایران نیز پرداخته و تصریح کرده که موشک‌های بالستیکی ایران، نقشی کلیدی در توسعه برنامه هسته‌ای ایران دارند.

به گفته این روزنامه آمریکایی، هنوز مشخص نیست که ایران تا چه مقدار در برنامه موشکی خود پیشرفت کرده اما دستیابی به تکنولوژی لازم برای مجهز کردن موشک بالستیک به بمب اتمی، مستلزم زمان و دانش بالایی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید