پژوهشگران و کنشگران آمریکایی خواستار قطع همکاری دانشگاه پرینستون با حسین موسویان شدند

حسین موسویان، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی و عضو هیأت علمی دانشگاه پرینستون است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شماری از کنش‌گران و پژوهشگران آمریکایی خواستار عزل فوری حسین موسویان، دیپلمات سابق ایران از دانشگاه پرینستون آمریکا شدند.

موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده پرونده هسته‌ای ایران است که هم‌اکنون به عنوان متخصص سیاست هسته‌ای و امنیت خاورمیانه در دانشگاه پرینستون مشغول به‌فعالیت است.

او در فیلم مستندی که چند روز گذشته منتشر شد، ادعا کرد که پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، همسر برایان هوک، نماینده وقت آمریکا در امور ایران از شدت نگرانی برای جان برایان هوک گریه کرده و «به‌لرزه افتاده» چرا که فکر می‌کرده همسرش ‌«به‌علت مشارکت در این عملیات» و انتقام ایران درخطر است.

او در بخشی از یک فیلم مستند که ساخته‌ی رسانه‌ای وابسته به سپاه پاسداران است گفته بود: وقتی «به آمریکا رفتم، یک آمریکایی به من گفت زن برایان هوک چند روز است که تا صبح خواب ندارد. تن و بدنش می‌لرزد و گریه می‌کند. به برایان می‌گوید که این‌ها تورا می‌کشند چون در قتل حاج قاسم شریک بودی. یعنی اینطوری لرزه افتاده بود به بدن این‌ها.»

این اظهارنظر موسویان، نگاه‌ها را به مسئله فعالیت او در دانشگاه پرینستون دوباره جلب کرده است.

فعالان و اپوزوسیون ایرانی به‌دلیل نقش موسویان در نقض حقوق بشر در ایران، از مدت‌ها پیش استخدام او در این دانشگاه را مورد انتقاد قرار داده بودند.

این دیپلمات سابق که به‌راحتی بین ایران و آمریکا رفت‌وآمد می‌کند، از سال 2009 در دانشگاه پرینستون مشغول به‌کار است و در رژیم ایران مسئولیت‌های مهمی برعهده داشته است.

روزنامه «واشینگتن فری‌بیکن» در گزارشی به بررسی واکنش‌ها به اظهارنظر اخیر او پرداخته است.

یک منبع آگاه به واشینگتن فری‌بیکن گفته است که دولت آمریکا تهدیدها علیه برایان هوک را بسیار جدی گرفته است اما با این وجود، به گفته این روزنامه، این امر نشان می‌دهد که چگونه دولت ایران موفق به کاشت متحدان خود در دانشگاه‌ها و موسسه‌های آمریکایی مانند «اتاق‌های فکر مستقر در واشینگتن» شده است.

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌‌ای» که یک سازمان مخالف و منتقد جمهوری اسلامی است، در نامه‌ای به کریستوفر ایسگروبر، رئیس دانشگاه پرینستون، خواهان اخراج فوری موسویان از هر گونه موسسه‌ای که به این دانشگاه مربوط است را شده است.

جو لیبرمن، سناتور سابق و مارک والاس، سفیر پیشین آمریکا در این زمینه گفتند: «موسویان از این‌که شهروندان آمریکایی و خانواده‌هایشان نگران تهدیدهای جانی دریافت‌شده از هواداران رژیم ایران هستند، خوشحال به‌نظر می‌رسید.»

این دو که از رهبران سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» هستند، در بیانیه‌ای، نقش موسوی در دانشگاه پرنستون را «لکه‌ای بر شهرت و اعتبار» این دانشگاه دانستند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به واشینگتن فری‌بیکن گفت: «ما هرگونه تهدید علیه مقامات کنونی و پیشین و همچنین شهروندان آمریکا را محکوم می‌کنیم.»

فری‌بیکن افزوده است که دانشگاه پرینستون به درخواست آن‌ها برای ارائه توضیح در این خصوص پاسخی نداده است.

حسین موسویان در ایمیلی که به این روزنامه آمریکایی فرستاده، ادعا کرده است که هدف او تنها بیان واقعیت‌های این تهدید بوده است.

به گفته او، عملیات قتل قاسم سلیمانی، «نقض آشکار حقوق بین‌الملل است.»

بر اساس گزارش فری‌بیکن، موسویان در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی شرکت کرده و در همان زمان دراظهارنظری گفته بود که این فرمانده سپاه، تروریست نبوده است.

نام این دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در یک پرونده قضایی دیگر نیز دیده می‌شود.

ژیو وانگ، تاریخ‌دان که در دانشگاه پرینستون مشغول به‌فعالیت بود در سال 2016 توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده شد و سه‌سال در زندان اوین تحت حبس بود. او که به‌واسطه تلاش‌های دولت ترامپ از زندان آزاد و به آمریکا بازگشته بود، پرونده‌ای قضایی علیه موسویان تشکیل داد.

وانگ در شکایت خود مدعیست که دانشگاه پرینستون او را در ایران رها کرده تا در زندان «پوسیده» شود. به گفته او، دانشگاه پرینستون به‌دنبال این بود که رابطه خود را با رژیم ایران حفظ کند، از همین جهت به توصیه افرادی مانند حسین موسویان عمل کرد.

موسویان تنها مقام پیشین ایرانی نیست که در دانشگاه‌های آمریکا مشغول به‌فعالیت است.

کالج اوبرلین به‌دلیل استخدام محمدجعفر محلاتی، نماینده سابق ایران در سازمان ملل متحد، مورد انتقاد مخالفان جمهوری اسلامی و فعالان حقوق بشر است.

محلاتی در این کالج به‌تدریس مطالعات خاورمیانه و شمال آفریقا می‌پردازد. در زمانی که او به‌عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی مشغول به‌فعالیت بود، هزاران مخالف جمهوری اسلامی در دهه 60 شمسی در زندان‌های ایران کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید