نماینده روسیه: مذاکرات وین «به‌ کندی» پیش می‌رود

هیئت روسی چند پیشنهاد برای حل موانع احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» ارائه داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین در اظهاراتی با اشاره به این‌که روند این مذاکرات مثبت و جدی است، سرعت پیشرفت این گفت‌وگوها را «آهسته» توصیف کرد.

اولیانوف در توییتی گفت، سایر طرف‌های شرکت‌کننده در این مذاکرات نیز ارزیابی مشابهی دارند.

Advertisement

علی‌باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین نیز در اظهاراتی اعلام کرد که موارد اختلاف در رفع تحریم‌ها علیه ایران کاهش یافته است.

پیش از این نیز، اولیانوف خبر داده که بود که کشورهای 1+4 و ایالات متحده آمریکا در غیاب ایران نشستی در وین برگزار کرده و هیئت روسی چند پیشنهاد برای حل موانع احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» ارائه داده است.

پیشتر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم آمریکا با تهران در مقایسه با آغاز دور هفتم آن در ماه دسامبر، «اندک پیشرفتی احراز کرده» و کشورش امیدوار است مذاکراتی که سه‌شنبه آغاز شده بر مبنای همین پیشرفت ادامه یابد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز در خصوص روند مذاکرات احیای برجام در وین گفت، پیشرفت‌هایی حاصل شده اما زمان برای رسیدن به توافق رو به پایان است.

«تحریم‌ها یکی از بزرگترین موانع»

ایران در این مذاکرات همچنان توپ را در زمین غرب انداخته و مسئولیت عدم پیشرفت چشمگیر این گفت‌وگوها را به آن‌ها واگذار کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در آخرین اظهارات خود گفت، کشورش اقداماتی برای ایجاد فضای مثبت در مذاکرات انجام داده و اکنون توپ در زمین غرب است تا حسن‌نیت خود را ثابت کرده و نشان دهد برای رسیدن به «اتفاق خوب» اراده‌ای دارد یا خیر.

اولیانوف پیشتر در مصاحبه‌ای با «العربیه» گفته بود که تحریم‌های آمریکا یکی از بزرگترین موانع بر میز مذاکرات وین است و مذاکره‌کنندگان درباره بقیه موارد اختلافی به پیش‌نویسی اولیه دست یافته‌اند.

اگرچه تحریم‌ها یکی از بزرگترین موانع پیشرفت این مذاکرات قلمداد می‌شود اما بسیاری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در ارتباط با فعالیت‌های منطقه‌ای تهران در منطقه و حمایت از تروریسم وضع شده است.

مذاکرات هسته‌ای وین میان ایران و کشورهای غربی که با مشارکت چین و روسیه و حضور غیرمستقیم آمریکا همچنان در شرایطی دشواری ادامه دارد به‌رغم محدودیت زمانی هنوز به پیشرفت ملموسی دست نیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید