آمریکا: حمله روسیه به اوکراین منجر به جنگ چریکی می‌شود

منزوی کردن مسکو، اعمال بزرگترین تحریم‌ها علیه مؤسسات مالی و منع روسیه از دسترسی به فناوری آمریکا، از جمله برنامه‌هایی است که واشینگتن با متحدان غربی خود درباره آن بحث و گفتگو کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و متحدانش ضمن تهدید روسیه به جنگ «چریکی»، در حال آماده‌سازی مجموعه‌ای از تحریم‌های مالی، فنی و نظامی علیه روسیه هستند که به گفته آنها ظرف چند ساعت پس از حمله احتمالی روسیه به اوکراین اجرایی خواهد شد.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، یکشنبه 9 ژانویه به نقل از برخی مقامات ارشد ایالات متحده، جزئیاتی از این برنامه‌ها را در آستانه آغاز مذاکرات دیپلماتیک میان اروپا و آمریکا با مسکو برای پایان دادن به بحران اوکراین که در واقع یکی از خطرناک‍ترین بحران‌ها از زمان پایان دوره جنگ سرد تاکنون است، منتشر کرد.

کرملین
کرملین

هدف از اعلام این برنامه‌ها نشان‌دادن هزینه‌ بالایی است که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در صورت حمله نیروهایش به اوکراین متحمل خواهد شد.

مذاکرات میان روسیه با کشورهای اروپایی و آمریکا قرار است روز چهارشنبه 12 ژانویه در ژنو آغاز شود.

برنامه‌ها و طرح‌های ایالات متحده آمریکا که در روزهای اخیر با متحدان خود درباره آن مشورت کرده است شامل منزوی‌کردن بزرگترین مؤسسات مالی روسیه از معاملات جهانی، تحریم مسکو از فناوری آمریکایی، تسلیح مخالفان روسیه در اوکراین و مدیریت «جنگ نامنظم چریکی» علیه روسیه در صورت اشغال اوکراین خواهد بود.

به نوشته این روزنامه به ندرت پیش می‌آید که ایالات متحده چنین تهدیدهایی را از پیش فاش کند اما با نزدیک‌شدن مذاکرات بر سر بحران در مرزهای اروپا و تهدیدات روسیه علیه ناتو، مشاوران جو بایدن می‌گویند که در تلاش‌اند تا هشدارها را از پیش به پوتین بدهند تا رئیس‌جمهوری روسیه بداند که در صورت حمله به اوکراین با چه مشکلاتی در داخل و خارج مواجه خواهد شد. چه بسا این پیام‌ها بر تصمیمات او در هفته‌های آینده تأثیر بگذارد.

رهبری مذاکراتی که قرار است روز دوشنبه انجام بگیرد را وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و دیپلمات با تجربه‌ای که پیشتر بر سر توافق هسته‌ای 2015 با ایران مذاکره کرده است، به عهده خواهد گرفت.

وندی شرمن
وندی شرمن

انتظار می‌رود مقامات روسیه خواسته‌های خود را بر گرفتن تضمین‌های امنیتی از جمله ممنوعیت استقرار هرگونه سامانه موشکی که می‌تواند روسیه را هدف قرار دهد، متمرکز کند. روسیه همچنین خواستار منع استقرار نیروهای ناتو در مناطق اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

مسکو از آمریکا و ناتو می‌خواهد متعهد شوند که حضور پیمان نظامی ناتو تا مرزهای اوکراین گسترش پیدا نکند. چرا که به گفته روس‌ها چنین اقدامی امنیت ملی این کشور را تهدید می‌کند.

پوتین پیشتر خواستار پایان‌دادن به گسترش پیمان نظامی ناتو و تعهد غرب مبنی بر عدم پیوستن اوکراین به اتحاد هسته‌ای اروپا شده بود.

دمیتری پولیانسکی، معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز سه‌شنبه هفته گذشته در نطق خود در سازمان ملل گفت، گفت‌وگوهای روسیه و آمریکا در سطح کارشناسان ادامه دارد. او با انتقاد از ناتو اظهار داشت: «ما به مرزهای ناتو نرفتیم بلکه ناتو بود که به مرزهای روسیه نزدیک شد. به همین دلیل است که ما دلایل کاملا قانونی برای نگرانی در مورد ناتو داریم. ما معتقدیم امنیت یک کشور (اوکراین) نمی‌تواند به قیمت امنیت سایر کشورها تامین شود».

از سوی دیگر دولت بایدن به‌رغم اعلام آمادگی برای گفت‌وگوها درباره برطرف کردن همه نگرانی‌های امنیتی روسیه، فهرست بلندبالایی از خواسته‌های خود را به مسکو ارائه داده است. خواسته‌هایی که از نظر روس‌ها تا مرز از بین بردن همه ساختار امنیتی اروپای شرقی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیش رفته است.

قرار است روز چهارشنبه 12 ژانویه اعضای ناتو با روسیه در بروکسل دیدار کنند. همچنین قرار است روز 13 ژانویه مقامات اوکراینی در وین برای اولین بار برای گفت‌وگو درباره امنیت و همکاری اروپا با مقامات اروپایی مذاکره کنند.

دیپلمات‌های آمریکایی نگرانند که پس از یک هفته مذاکره، روس‌ها به بهانه عدم رفع نگرانی‌های امنیتی خود از شکست مذاکرات به‌عنوان توجیهی برای اقدام نظامی استفاده کنند.

پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفته بود که «هیچ کس نباید تعجب کند اگر روسیه دست به یک اقدام تحریک‌آمیز بزند و سپس سعی کند از آن برای توجیه مداخله نظامی خود استفاده کند. اگر به این امید که روزی جهان متوجه ترفندهای روسیه شود، صبر کنیم، آنگاه دیگر خیلی دیر شده است».

به نوشته روزنامه نیویورک‌ تایمز، این هشدار جدید نوعی اعتراف غیر مستقیم آمریکا به این است که واکنش دولت اوباما در حمله پوتین به اوکراین و ضمیمه‌کردن بخشی از خاک این کشور به روسیه در سال 2014 بسیار مداراگرانه و ضعیف بوده است.

در آن زمان پوتین با الحاق کریمه و برافروختن جنگ نیابتی در شرق اوکراین جهان را شگفت زده کرد. اکنون مقامات آمریکایی می‌گویند که در تلاش‌اند از اشتباهات گذشته خود درس بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید