سناتور آمریکایی: کاهش تحریم‌ها علیه تهران اقدامی «شرم‌آور» است

فروش نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، در سال 2021 افزایشی 40 درصدی داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیل هاگرتی، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با اشاره به حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، از عملکرد دولت جوبایدن به‌دلیل ادامه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» و اقدام برای کاهش تحریم‌ها علیه ایران انتقاد کرد.

هاگرتی در توییتی این اقدام دولت بایدن را «شرم‌آور» خواند و گفت: «این‌که بایدن مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای خطرناک باراک اوباما را ادامه می‌دهد به‌اندازه کافی بد بود، اما او به‌دنبال این است که تحریم‌ها علیه ایران را نیز کاهش دهد. این یعنی میلیاردها دلار برای رژیم تروریستی که گروه‌های نیابتی‌اش به سربازان آمریکایی در خاورمیانه حمله می‌کنند.»

Advertisement

روزنامه «واشینگتن فری‌بیکن» در گزارشی و با استناد به ارقامی که یک گروه نظارتی منتشر کرده، خبر داده است که محموله‌های نفتی غیرقانونی ایران در سال 2021 به میزان 40 درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، چین و سوریه بزرگترین وارد‌کننده‌های این محموله نفت خام بوده‌اند.

صنعت پتروشیمی ایران بر اساس تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا مشمول تحریم‌‌های واشینگتن قرار گرفته است.

این افزایش فروش نفت منجر به نزدیک‌شدن ایران به اهداف هسته‌ای خود و افزایش حمایت‌ها از گروه‌های نیابتی این کشور در منطقه شده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، یک‌شنبه 9 ژانویه نیز در اظهاراتی مهمترین دستاورد دولت خود را «خنثی‌کردن» تحریم‌ها دانست و گفت، در دولت او صادرات نفت و میعانات افزایش یافته و درآمد ناشی از آن به ایران بازگشته است.

بر اساس گزارش سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» که از نزدیک نفتکش‌های حامل نفت ایران را رصد می‌کند، هنگامی که دولت بایدن از سال 2020 تا 2021 مذاکرات هسته‌ای را با ایران آغاز کرد و تحریم‌های علیه این رژیم افراطی را نادیده گرفت، صادرات نفت ایران به میزان 40 درصد یا 123 میلیون بشکه نفت افزایش پیدا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید