هشدار اتحادیه اروپا در پی اعزام نیروهای روسیه به قزاقستان

واشینگتن: از نزدیک تحرکات نیروهای روسی در قزاقستان را زیر‌نظر داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناآرامی‌‌ها و خشونت‌های جاری در قزاقستان در پی برخورد سرکوب‌گرانه نیروهای امنیتی و دستور قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری این کشور به ارتش مبنی بر تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان به قصد کشت، واکنش‌های متفاوت روسیه و چین از یک سو و هشدار ابراز نگرانی کشورها و نهادهای اروپایی و آمریکا از سوی دیگر را به دنبال داشته است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، در حالی که روسیه پس از درخواست کمک توکایف، در رأس ائتلافی متشکل از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، به اعزام نیروهای هوابرد خود به داخل خاک قزاقستان برای کمک به سرکوب معترضان اقدام کرد، چین که رویدادهای جاری در قزاقستان را موضوعی داخلی قلمداد کرده اما از اقدامات خشونت‌بار رئیس جمهوری این کشور علیه معترضان ابراز حمایت کرد.

اعتراضات قزاقستان (عکس از رویترز)
اعتراضات قزاقستان (عکس از رویترز)

از سویی اورسولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اروپا جمعه، 7 ژانویه با تاکید بر لزوم توقف خشونت‌ها و حفظ خویشتن‌‌داری، تاکید کرد: «حقوق شهروندان و امنیت، دو موضوع اساسی هستند که باید تضمین شوند و اتحادیه اروپا آماده ارائه کمک‌های لازم است».

این در حالی است که کریستیان هوفمن، سخنگوی دولت آلمان با تاکید بر این که «خشونت هیچ‌گاه، پاسخی مناسب نبوده است»، افزود:«برلین تمامی طرف‌ها را به کاستن از تنش‌ها و دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز فرا می‌خواند».

در همین رابطه واشینگتن ضمن دادن هشدار به مسکو در قبال تحولات قزاقستان و ابراز نگرانی از اعزام نیروهای روسی در حمایت از اقدامات خشونت‌آمیز توکایف علیه معترضان، تاکید کرد که از نزدیک تحرکات نیروهای روسیه در قزاقستان را زیر‌نظر گرفته و هر گونه نقض حقوق بشری را رصد می‌کند.

اعتراضات قزاقستان (عکس از رویترز)
اعتراضات قزاقستان (عکس از رویترز)


به نوشته «نیویورک تایمز»، روند اعتراضات در قزاقستان برای مسکو بسیار نگران‌کننده است زیرا که قزاقستان از نگاه پوتین، حیات خلوت و عرصه نفوذ روسیه در منطقه به شمار می‌رود.

اهمیت قزاقستان برای مسکو و واشینگتن

به گفته کارشناسان، رویدادهای جاری در قزاقستان، از دیدگاه مسکو به عنوان سومین حرکت اعتراضی پس از تظاهرات به طرفداری دموکراسی در اوکراین در سال 2004 و سپس بلاروس در سال 2020 است و به همین دلیل مسکو، نگران بروز هرگونه آشوب در همسایگی خود و سایر کشورهای همجوار است که می‌تواند، عامل تهدیدی برای نفوذ روسیه در منطقه، در ابعاد اقتصادی و ژئوپلتیک باشد.

این در حالی است که قزاقستان از اهمیت اقتصادی و نفتی بسزایی برای آمریکا برخوردار است زیرا غول‌هایی چون شرکت «اکسان موبیل»، «شورون»، ده‌ها میلیارد دلار را در غرب این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از قضا، مکان بروز این ناآرامی‌ها است که روز یکشنبه گذشته در اعتراض به افزایش قیمت سوخت مایع در این کشور آغاز شده و منجر به استعفای دولت شد.

از سویی اتحادیه اروپا که خود با چالش تحرکات نظامی روسیه در مرزهای خود و اوکراین مواجه است درباره اعزام نیرو از سوی مسکو به آلماتی و همزمان با آن دستور توکایف به ارتش قزاقستان برای گشودن آتش مستقیم و بدون هشدار قبلی به سوی تظاهرکنندگان شدیدا ابراز نگرانی کرده و در این‌باره هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید