رویترز از تیراندازی نیروهای امنیتی قزاقستان به سوی معترضان خبر داد

بنا به اعلام منابع رسمی قزاقستان در نا‌آرامی‌های این کشور دهها نفر کشته و بیش از 1000 نفر زخمی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناآرامی‌ها در قزاقستان که از شامگاه یکشنبه 2 ژانویه در اعتراض به افزایش بهای سوخت مایع در اغلب شهرهای این کشور آغاز شد با ادامه موج خشونت و سرکوب از سوی نیروهای امنیتی علیه معترضان و تقاضای قاسم توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان برای دخالت نیروهای خارجی به رهبری روسیه در این کشور، وارد مرحله تازه‌ای شد.

به‌دنبال استعفای دولت آلماتی و ناکام ماندن ترفندهای توکایف برای کاستن از خشم عمومی و همچنین تقاضای او برای ورود نیروهای ائتلافی متشکل از کشورهای «سازمان پیمان امنیت جمعی» به رهبری روسیه برای سرکوب معترضان، بر نگرانی‌های بین‌المللی درباره تحولات قزاقستان افزوده شده است.

در همین راستا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگویی تلفنی را با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره تحولات قزاقستان انجام داده است.

بریتانیا نیز درباره گزارش‌های منتشر شده حول درگیری‌های خشونت‌بار در قزاقستان ابراز نگرانی کرد.

سازمان همکاری اسلامی همچنین اعلام کرد که با نگرانی اوضاع در قزاقستان را دنبال می‌کند و خواستار حفظ آرامش و خویشتن‌داری در این کشور شد.

از سویی وزارت خارجه روسیه عنوان کرد که رویدادهای جاری در قزاقستان تلاشی از سوی بیگانگان برای تضعیف امنیت این کشور است و مسکو تدابیر اضافی را برای مقابله با «تروریسم» به مورد اجرا خواهد گذاشت.

واکنش چین به نا‌آرامی‌های قزاقستان

به‌رغم اعلام «سازمان پیمان امنیت جمعی» به رهبری روسیه مبنی بر اعزام نیروهای حافظ صلح به قزاقستان، چین که خود نیز همسایه قزاقستان است تاکنون سعی کرده از اظهارنظر در این‌باره خودداری کند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، پنج‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که کشورش، رویدادهای جاری در قزاقستان را موضوعی داخلی در نظر گرفته و اطمینان دارد که حاکمیت قادر به حل و فصل درست این مسئله خواهد بود.

او با اشاره به روابط همجواری و شراکت استراتژیک پکن و آلماتی، گفت؛ چین امیدوار است که اوضاع در قزاقستان به سرعت در راستای بازگرداندن نظم اجتماعی، سامان یابد.

تیراندازی به سوی معترضان

با ادامه نا‌آرامی‌های بی‌سابقه در اغلب کلان‌شهرهای قزاقستان، خبرگزاری «رویترز» شامگاه پنج‌شنبه از تیراندازی سربازان به سوی معترضان در میدان اصلی آلماتی، بزرگترین شهر این کشور خبر داد.

پلیس قزاقستان نیز اعلام کرده که ده‌ها نفر از معترضان که از آنها با عنوان «آشوب‌گر» یاد کرده را در شهر آلماتی کشته است و تلویزیون دولتی قزاقستان نیز تایید کرد که 13 نفر از نیروهای امنیتی در این خشونت‌ها کشته شدند.

این در حالی است که وزارت بهداشت قزاقستان از زخمی شدن بیش از 1000 نفر از تظاهرکنندگان خبر داده است.

شایان ذکر است که سازمان پیمان امنیت جمعی شامل کشورهای روسیه و جمهوری‌های بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان و قزاقستان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید