کاخ سفید هر گونه نقش داشتن آمریکا در نا‌آرامی‌های قزاقستان را رد کرد

جن ساکی اتهامات مطرح شده از سوی روسیه مبنی بر نقش داشتن آمریکا در ناآرامی‌های قزاقستان را «دروغ محض» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی گسترش نا‌آرامی‌ها در اعتراض به افزایش قیمت مواد سوختی به ویژه گاز مایع در قزاقستان و استعفای دولت و تشکیل دولت موقت، بحران این کشور به خارج از مرزهای آن امتداد یافته و در این رابطه مسکو واشینگتن را به نقش داشتن در این ناآرامی‌ها و تحریک معترضان در آلماتی متهم کرد.

در واکنش به این موضع روسیه، کاخ سفید از زبان جین ساکی، سخنگوی آن در ارتباط با ناآرامی‌های شدید جاری در قزاقستان خواهان حفظ آرامش و خویشتن‌داری در این کشور شد و اتهامات مطرح شده از سوی روسیه مبنی بر تحریک این ناآرامی‌ها از سوی واشینگتن را «دروغ محض» خواند.

از سویی قاسم توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان ضمن نسبت دادن اعتراضات به عوامل خارجی، تاکید کرد از «سازمان پیمان امنیت جمعی» به رهبری روسیه خواسته تا به کشورش برای غلبه بر آنچه او «تهدید تروریستی» خوانده، کمک کند.

توکایف دومین سخنرانی تلویزیونی خود را ظرف چند ساعت در حالی انجام داد که قزاقستان با گسترده‌ترین نا‌آرامی‌ها از بیش از یک دهه گذشته رو به‌رو است که علت اصلی آن افزایش بهای سوخت است.

توکایف در سخنان خود گفت که از سازمان پیمان امنیت جمعی (هم‌پیمانی نظامی شامل روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان) درخواست کرده تا در این ناآرامی‌ها به کشورش کمک کند.

به گزارش رسانه‌های روسی، قزاقستان چهارشنبه 5 ژانویه، در پی آغاز تظاهرات و سپس شورش مدنی در اعتراض به افزایش قیمت گاز، وضعیت فوق‌العاده را در تمامی کشور اعلام کرد.

خبرگزاری های «اینترفاکس»، «تاس» و «ریا نووستی» با استناد به بیانیه‌ پخش شده از تلویزیون قزاقستان، گزارش دادند که وضعیت فوق‌العاده در این کشور اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیشتر نیز وضعیت فوق‌العاده در آلماتی پایتخت و مرکز اقتصادی کشور، استان مانگیستاو و نورسلطان اعلام شده بود که شاهد تظاهرات بودند.

قاسم توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان با قبول استعفای دولت تلاش کرد تا خشم معترضان خیابانی را آرام کند و علیخان اسماعیل اف، معاون اول نخست وزیر را به عنوان قائم مقام نخست وزیر منصوب کرد.

از سویی وزارت کشور قزاقستان با انتشار بیانیه‌ای از کشته شدن 8 نفر و مجروح شدن بیش از 700 نفر دیگر در این ناآرامی‌ها خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، چندین بنای دولتی توسط معترضان تسخیر و ساختمان دادگستری نیز در شهر آلماتی به آتش کشیده شده است.

ویدئوهای منتشر شده از این اعتراضات نشان می‌دهد معترضان علاوه بر تصرف مکان‌های دولتی و تجمع مقابل محل اقامت رئیس جمهوری این کشور، برخی از سربازان ارتش را خلع سلاح کردند.

آتش این ناآرامی‌ها و تظاهرات در پی افزایش بهای گاز شعله‌ور شد و اقدامات دولت در کاستن قیمت سوخت و تن دادن به خواسته معترضان نتوانست آنها را آرام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید