آمریکا، اتحادیه اروپا و قطر توقیف کشتی «روابی» توسط حوثی‌ها را محکوم کردند

واشینگتن خواهان آزادی فوری این کشتی و خدمه آن از سوی شبه‌نظامیان حوثی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریکا، ضمن ابراز مخالفت خود با اقدامات خصمانه شبه‌نظامیان حوثی، توقیف کشتی تجاری «روابی» حامل پرچم امارات توسط حوثی‌ها در سواحل الحدیده یمن را محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه 5 ژانویه خاطرنشان کرد که این اقدامات، در تعارض با آزادی دریانوردی در دریای سرخ بوده و تجارت بین‌المللی و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا ضمن دعوت از حوثی‌ها برای آزاد کردن این کشتی و خدمه آن، از آنها خواست اقدامات خشونت‌آمیز که مخل روند سیاسی جاری برای پایان دادن به جنگ در یمن است را متوقف سازند.

در همین زمینه، نمایندگی اتحادیه اروپا در یمن نیز چهارشنبه 5 ژانویه، اعلام کرد که توقیف کشتی اماراتی «روابی» توسط حوثی‌ها در سواحل الحدیده، «موضوعی بسیار نگران‌کننده» است.

این نمایندگی افزود:«این اقدام، «خطر تشدید بحران را افزایش داده و تلاش‌های جاری برای پایان دادن به جنگ و پیشبرد راه‌حل سیاسی برای برون‌رفت از بحران را تضعیف می‌کند».

وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای، توقیف کشتی «روابی» در سواحل یمن را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آن شد.

دوحه بر رد کامل اقداماتی تاکید کرد که مانع حرکت کشتی‌ها، نفتکش‌ها و آزادی دریانوردی می‌شود.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن نیز پیشتر با بیان این‌که اقدام حوثی‌ها در دزدی دریایی و ربودن کشتی «روابی»، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است، تاکید کرد که اجرای عملیات دزدی دریایی و ربودن از هر یک از بنادر یمن، این بنادر را به هدف نظامی مشروع تبدیل خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size