استعفای دولت در پی اعتراضات به افزایش بهای سوخت در قزاقستان

با گسترش دامنه اعتراضات بسیاری از اماکن دولتی توسط تظاهرکنندگان تسخیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اعتراض به افزایش قیمت فرآورده‌های سوختی از جمله گاز مایع در قزاقستان، تظاهرکنندگان برای سومین روز متوالی به خیابان‌ها آمدند که با ادامه اعتراضات، دولت این کشور مجبور به استعفا شد.

با گسترش این اعتراضات در قزاقستان که از شب دوم ژانویه 2022 آغاز شد، قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهوری این کشور تا 19 ژانویه در شهرهای نورسلطان و آلماتی پایتخت و همچنین مناطق مانگیستاو که گاز طبیعی در آن استخراج می‌شود، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

تصرف فرودگاه بین‌المللی آلماتی

از سویی خبرگزاری «رویترز» نیز شامگاه چهارشنبه گزارش داد که معترضان فرودگاه بین‌المللی آلماتی، بزرگترین فرودگاه قزاقستان را تصرف کردند.

در پی استعفای دولت عسکر مامین، نخست‌وزیر قزاقستان و مامور شدن علی‌جان اسماعیل‌اوف برای تشکیل دولت موقت، توکایف، رئیس جمهوری این کشور از تشکیل یک کمیسیون ویژه خبر داد.

بازداشت معترضان

وزارت کشور قزاقستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طی این اعتراضات، دست‌کم 95 نیروی پلیس و 200 معترض بازداشت شدند.

تاکنون چندین بنای دولتی توسط معترضان تسخیر و ساختمان دادگستری نیز در شهر آلماتی به آتش کشیده شده است.

ویدئوهای منتشر شده از این اعتراضات نشان می‌دهد معترضان علاوه بر تصرف مکان‌های دولتی و تجمع مقابل محل اقامت رئیس جمهوری این کشور، برخی از سربازان ارتش را خلع سلاح کردند.

قطع کامل اینترنت

از طرفی حکومت آلماتی اقدام به قطع کامل خدمات ارتباطی و اینترنت در این کشور کرده و گزارش «نت‌بلاکس» که جریان خدمات اینترنت در کشورها را رصد می‌کند نیز قطعی کامل اینترنت در این کشور را تایید کرد.

شهروندان قزاقستانی که از گاز مایع برای مصارف خانگی و خودروها به دلیل به‌صرفه بودن آن استفاده می‌کنند به افزایش دو برابری بهای این سوخت، در کشوری که دارای ذخایر عظیم گازی است، معترض هستند.

مطابق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، قزاقستان دوازدهمین کشور صادر کننده گاز طبیعی در جهان است.

این کشور از نظر سایر سوخت‌های فسیلی نیز یکی از کشورهای مهم جهان به‌ شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید