ائتلاف بین‌المللی: حملات شبه‌نظامیان ایران مانع ماموریت ما در سوریه می‌شود

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در پاسخ به حملات راکتی به پایگاه‌ آن، 6 گلوله توپ به سمت کانون این حملات در خارج از منطقه المیادین سوریه شلیک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» اعلام کرد که نیروهای این ائتلاف مستقر در پایگاه نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در شمال شرق سوریه، هدف 8 راکت قرار گرفتند.

ائتلاف بین‌المللی چهارشنبه 5 ژانویه، ضمن تایید وقوع این حملات، تاکید کرد که اقدامات گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران در هدف قرار دادن مراکز استقرار قوای ائتلاف، باعث بروز انحراف جدی در ماموریت نیروهای ائتلاف مشترک برای ارائه مشاوره و کمک در زمینه مبارزه با داعش می‌شود.

ستاد اطلاع رسانی ائتلاف بین‌المللی با تاکید بر این‌که این حمله راکتی خسارت‌های انسانی در پی نداشته از شلیک 6 گلوله توپ به سمت کانون این حملات در خارج از منطقه المیادین در سوریه خبر داد و افزود: «تشکل‌های شیطانی نیابتی ایران، بی‌توجه به امنیت غیرنظامیان، اقدام به پرتاب راکت از داخل زیرساخت‌های غیرنظامی کردند در حالی که قوای ائتلاف مستقر در این پایگاه، صرفا حضوری محدود برای مشاوره دادن دارند.»

در همین راستا سرلشکر جان برینان، فرمانده گروه ضربت مشترک علیه داعش، گفت که حملات گروه‌های نیابتی ایران، باعث «بروز انحرافی خطرناک از ماموریت مشترک ائتلاف ما جهت مشاوره، کمک و توانمندسازی نیروهای عراق برای غلبه مداوم بر داعش می‌شود».

به گفته برینان، ائتلاف بین‌المللی، حق دفاع از خود و نیروهای شرکا علیه هر گونه تهدیدی را برای خود محفوظ می‌داند.

از سویی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» چهارشنبه با اعلام این‌که حملات صورت گرفته علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی در سوریه و عراق توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران انجام می‌شود تاکید کرد که عملیات پیشگیرانه‌ای را برای متوقف ساختن این حملات انجام داده و به فرماندهان خود اختیارات لازم برای واکنش به این حملات را داده است.

در تازه‌ترین گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، حاکی از اصابت سه راکت به میدان نفتی العمر است که شامل بزرگترین پایگاه ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن در شرق سوریه است.

دیدبان حقوق بشر سوریه، چهارشنبه 5 ژانویه در ادامه این گزارش، گروه‌های نیابتی ایران را به پرتاب این راکت‌ها در پی خنثی شدن حمله‌ای مشابه روز گذشته علیه پایگاهی دیگر در همین منطقه، متهم کرده و خاطر نشان کرد که این حملات، دو روز پس از بزرگداشت دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی، در حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، صورت گرفت.

بر اساس همین گزارش، گروه‌های نیابتی ایران، 3 راکت به سمت میدان نفتی العمر در استان دیرالزور (شرق) شلیک کردند که یکی از آنها به آشیانه بالگردها اصابت کرد و فقط خسارت مادی برجای گذاشت، در حالی که دو راکت دیگر در فضای باز سقوط کردند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، ائتلاف بین‌المللی با هدف قرار دادن مکان شلیک این راکت‌ها در صحرای شهر المیادین، به این حمله پاسخ داد.

منطقه حد فاصل میان شهرهای مرزی البوکمال و المیادین، به واسطه گروه‌های نیابتی ایران که در کنار نیروهای رژیم اسد می‌جنگند، عملا زیر نفوذ ایران قرار دارد.

این در حالی است که به گفته یک مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود، ائتلاف بین‌المللی، سه‌شنبه 4 ژانویه 2022، شماری از مراکز پرتاب راکت را در نزدیکی روستای الخضراء در سوریه هدف قرار داد اما مشخص نکرد که کدام کشور، این حمله هوایی را اجرا کرده است.

بر اساس بیانیه‌ای که ائتلاف بین‌المللی روز سه‌شنبه منتشر کرد، این موشک‌ها پایگاه منطقه سبز آمریکا در دره فرات را هدف قرار دادند که داعش در آنجا فعال است و نیروهای آمریکایی در آن منطقه به همکاری خود با نیروهای کُرد و متحدانشان ادامه می‌دهند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون نیز سه‌شنبه در واکنش به ادامه این حملات گفت:«ما همچنان شاهد تهدید نیروهای خود در عراق و سوریه از سوی شبه‌نظامیان نیابتی ایران هستیم.»

شایان ذکر است که حدود 900 سرباز آمریکایی همچنان در شمال شرق سوریه و در پایگاه التنف در نزدیکی مرزهای اردن و عراق مستقر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید