مسئولان غربی: مذاکرات وین احتمالا تا پایان ماه ژانویه به شکست بیانجامد

میخائیل اولیانوف به «العربیه»: تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران همچنان بزرگترین و پیچیده‌ترین مانع در روند مذاکرات وین برای احیای برجام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که برخی از مسئولان غربی به‌دلیل عدم «جدیت» تهران از احتمال شکست مذاکرات وین تا پایان ماه ژانویه جاری خبر داده‌اند، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا تاکید کرد که ایران باید با حسن‌‌ نیت در مذاکرات وین شرکت کند.

بوریس جانسون سه‌شنبه 4 ژانویه 2022 با بیان این‌که «زمان برای ایران جهت رسیدن به توافقی درباره برنامه هسته‌ای آن رو به پایان است»، گفت: «باب دیپلماسی هنوز برای ایران باز است، اما نه برای همیشه.»

از سویی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای وین نیز سه‌شنبه به «العربیه» گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع اصلی در روند مذاکرات وین برای احیای برجام است.

او به العربیه گفت که لازم است در مذاکرات جاری با ایران در وین، بر موضوع لغو تحریم‌های آمریکا تمرکز شود زیرا که این موضوع همچنان بزرگترین و پیچیده‌ترین مانع در روند مذاکرات است.

اولیانوف ضمن اذعان به دشوار بودن مذاکرات وین و با ابراز تعجب از تردیدهای غرب نسبت به تعامل جدی مذاکره‌کنندگان ایرانی، بدون ذکر پیشرفت‌ مشخصی در این مذاکرات، گفت: «کسی نگفته که این مذاکرات آسان خواهد بود ولی در حال پیشرفت است.»

اولیانوف که نقش میانجی غیر‌رسمی را میان تهران و واشینگتن بازی می‌کند و عملا به سخنگوی هیأت مذاکره‌کننده ایرانی تبدیل شده، صبح سه‌شنبه به‌طور جداگانه با هیئت‌های ایرانی و سپس آمریکایی دیدار کرد.

همزمان با آن خبرگزاری کره جنوبی گزارش داد که معاون وزیر امور خارجه این کشور نیز وارد وین شده تا در مورد اموال بلوکه شده ایران در سئول به رایزنی بپردازد.

منابع «العربیه» تاکید کردند که انریکه مورا، هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات، فردا با هیئت کره جنوبی دیدار خواهد کرد و این هیئت بنا به دعوت رسمی نماینده اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای است، راهی وین نشده، بلکه با هماهنگی هیئت ایرانی به وین رفته است.

به گفته اولیانوف به «العربیه»، او نیز در حاشیه جلسات مذاکرات توافق هسته‌ای، با هیئت کره جنوبی دیدار خواهد کرد.

شایان ذکر است که طرف‌های مذاکرات هسته‌ای، پس از چند روز وقفه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی، سه‌شنبه 4 ژانویه، مجددا برای ادامه مذاکرات احیای برجام، در وین گرد هم آمدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید