مایک پمپئو: کشتن قاسم سلیمانی «تصمیم خوبی» بود

پمپئو با اشاره به تهدید رئیسی تاکید کرد که جو بایدن موظف است از هر آمریکایی در برابر تهدیدهای ایران محافظت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در واکنش به اظهارات روز گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران که خواستار «محاکمه و قصاص» او و دونالد ترامپ شده بود، کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران را «تصمیمی خوب» توصیف کرد.

پمپئو، سه‌شنبه، 4 ژانویه، در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت: «سلیمانی فعالانه‌ در حال توطئه علیه ایالات متحده بود و ما اقدام نظامی قانونی انجام دادیم تا مطمئن شویم هیچ آمریکایی کشته نمی‌شود.»

رئیسی، در دومین سالگرد کشته‌شدن سلیمانی خواستار برگزاری «یک دادگاه عادل» برای «محاکمه و قصاص» رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده و وزیر خارجه او شد. او تهدید کرد در صورت عدم برگزاری چنین دادگاهی «مسلمانان جهان انتقام سلیمانی را می‌گیرند.»

ارتش آمریکا قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، از فرماندهان حشد الشعبی را در 2 ژانویه 2020 در نزدیکی فرودگاه بغداد مورد حمله پهپادی قرار داد و به قتل رساند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا با دفاع از تصمیم کشتن سلیمانی گفت: «اکنون نیز اگر به عقب برگردم هیچ چیزی را درباره پیشنهاد حذف سلیمانی تغییر نمی‌دهم. ما از ایالات‌متحده آمریکا حفاظت کردیم و آمریکا را امن نگه‌داشتیم.»

پمپئو در ادامه با اشاره به تهدید رئیسی تاکید کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا موظف است از هر آمریکایی در برابر تهدیدهای ایران محافظت کند.

مقامات دولت بایدن تاکنون درباره این تهدید از سوی ایران واکنشی نشان نداده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره اسرائیل را به نابودی تهدید کرده‌اند. علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم در روزهای گذشته ترامپ و دیگر افرادی که در کشتن سلیمانی نقش داشتند را به پس دادن «تقاص» خون سلیمانی تهدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید