دادگاه عالی اونتاریو: سپاه در «اقدامی تروریستی» هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرد

سپاه پاسداران این هواپیما را در 8 ژانویه 2020 با پرتاب دو موشک سرنگون کرد و تمام 176 سرنشین آن را به قتل رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی ایالت اونتاریوی کانادا سقوط پرواز بین‌المللی اوکراین بر پرواز تهران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را «اقدام تروریستی» خواند، و حکومت ایران را به پرداخت 107 میلیون دلار غرامت به تعدادی از خانواده‌های شهروندان ایرانی-کانادایی که عزیزان‌ خود را در این حادثه از دست دادند، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری «سی.بی.سی»، دوشنبه 3 ژانویه 2022، در آستانه دومین سالگرد این حادثه، قاضی ادوارد بلوبابای دادگاه عالی اونتاریو روز 31 دسامبر 2021 حکم داد که حکومت ایران باید صد میلیون دلار به خانواده‌های شش قربانی این حادثه غرامت بدهد.

قاضی یک میلیون دلار دیگر هم برای از دست دادن «سرپرست، مراقب و همراه»، و شش میلیون دلار دیگر برای «تحمل درد و رنج» به اعضای خانواده قربانیان اختصاص داد.

مارک آرنولد، وکیل اعضای شش خانواده‌ای که از حکومت ایران به دادگاه شکایت کرده بودند، گفت که آنها همسر، خواهر، برادر، فرزند، خواهرزاده‌ یا برادرزاده‌ خود را در حادثه سقوط پرواز 752 از دست دادند.

قطعات هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی
قطعات هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی

سپاه پاسداران این هواپیما را در 8 ژانویه 2020 با پرتاب دو موشک سرنگون کرد، و تمام 176 سرنشین آن، از جمله 55 کانادایی و 35 ساکن دائمی، را به قتل رساند.

آرنولد گفته است که تیمش به دنبال «توقیف دارایی‌های ایران» در کانادا و خارج از کشور است. به گفته وی، ایران در کشورهای دیگر نفتکش دارد، و تیم او می‌خواهد هر آنچه را که می‌تواند، برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان ضبط کند.

به گفته «سی.بی.سی»، حکم دادگاه عالی ایالت اونتاریو اولین حکم قضایی در کاناداست که حکومت ایران را مجبور می‌کند به خانواده‌هایی که عزیزان خود را در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی از دست دادند، غرامت پرداخت کند.

دولت کانادا و چهار کشور دیگری که شهروندان خود را در پرواز 752 از دست دادند، به دنبال این هستند تا حکومت ایران را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان وادار کنند. آنها تا 5 ژانویه به ایران فرصت داده‌اند تا موضع نهایی خود را در این باره اعلام کند.

انجمنی که اعضای خانواده قربانیان در کانادا را نمایندگی می‌کند، از دولت این کشور خواسته پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی را به دیوان بین المللی دادگستری ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید